لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

واقعیت‌های سند آموزش2030؛ سکولار کردن کشورهای اسلامی/ 2030 سند بردگی ایران است
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
رئیس سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: سند 2030 یونسکو 17 راهکار بسیار جذاب برای مخاطب دارد اما محتوای آن بردگی ایران است و منجر به صدور اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ایران می‌شود.
چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد برای اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد.

ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل 30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

مؤلفه‌های کلیدی در برنامه آموزش 2030 عبارتند از: برابری و فراگیر بودن، دسترسی برابر، عادلانه و باکیفیت، برابری جنسیتی، کیفیت آموزش و یادگیری مادام‌العمر.

در چارچوب عمل به 2030 به واژه‌هایی همچون شهروند جهانی و برابری جنسیتی اشاره شده است که این مباحث از سوی برخی صاحب‌نظران و کارشناسان به‌ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد نقد است و حتی برخی معتقدند که تصویب و اجرای این سند دگرگونی‌های بسیاری را در آموزش کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله آن می‌توان به حذف کلیشه‌های جنسی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به‌بهانه ترویج صلح و نبود خشونت اشاره کرد.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با فرهنگیان کشور با اشاره به سند آموزش 2030 اشاره کردند: جمهوری اسلامی ایران تسلیم سندهایی مانند 2030 یونسکو نخواهد شد.

به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که قطعاً تحت نفوذ قدرت‌های دنیاست این حق را داشته باشد که برای ملت‌های دنیا تکلیف مشخص کند؟ اصل کار غلط است اینکه سندی را امضا کنیم و بعد بیاییم بی سروصدا آن را اجرا کنیم، نخیر مطلقاً مجاز نیست.

در همین رابطه با کبری خزعلی رئیس سابق شورای فرهنگی و اجتماعی زنان به گفت‌وگو نشستیم.

* تسنیم: سند 2030 یونسکو چیست؟ آیا با اجرای این  سند، ایران امتیازی را به دست می‌آورد و یا با اجرا نشدن آن محرومیتی شامل حال ایران می‌شود؟* خزعلی: مدرنتیه را از زمان قاجار به ایران آوردند تا همه مسائل مردم ایران همانند غرب شود.

در مرحله دوم مدرنتیه که زمان رضاخان و محمدرضا شاه بود، انقلاب سفید را به دستور نیکسون اجرا کردند و کشاورزی و صنعت ایران نابود شد با این روند تربیت جوانان کشور به سمتی رفت تا زنان هم دوش مردان در جامعه حضور یابند.

در آن زمان به لحاظ اقتصادی روزانه 6 تا 9 میلیون بشکه نفت می‌فروختیم اما چون اقتصاد کشور نابود شده بود همه چیز از خارج وارد می‌شد و آنها فکر می‌کردند که ایران محتاج است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با دستور امام خمینی (ره) جهاد سازندگی تشکیل شد و در آن مقطع زمانی علاوه بر پرداخت خرج سنگین جنگ کشور را به خودکفایی رساندیم و حتی توانستیم اقدام به صادرات گندم کنیم.

در طول سه دهه اخیر دشمن از نظر امکانات، اقتصاد، منابع و علم تلاش بسیاری برای نابودی ایران کرد و در ایامی که می‌خواستیم خودکفا شویم حمله مستقیم توسط عراق صورت گرفت اما مردم توانستند کشور را احیا کنند و حالا که 40 سال از عمر این حکومت می‌گذرد نمی‌توانیم در برابر دشمن ایستادگی کنیم؟هم اکنون سند 2030 مانند انقلاب سفید می‌ماند و برابری جنسیتی را که زمانی اشرف(خواهر شاه) به دنبال آن بود، ذکر کرده است.

در سال 72 دختر رئیس جمهور وقت اعلام کرد که بانک جهانی به ما پول داده است تا به کنوانسیون رفع تبعیض ملحق شویم اما با مقاومت حوزه علمیه این سند تصویب نشد و بعدها در دوره اصلاحات در مجلس تصویب شد اما شورای نگهبان به آن ایراد گرفت.

* نظارت بر ایران توسط سازمان‌های جهانی برای اجرای شاخص‌های 2030* تسنیم: سند 2030، 17 راهکار دارد که به ظاهر قشنگ و در جهت پیشرفت کشور است در قالب راهکارهای مطرح شده چه مسائلی می‌تواند ایران را تهدید کند؟* خزعلی: در سند 2030 هفت سند دیگر از جمله سند کنوانسیون رفع تبعیض لحاظ شده است و این سند 17 راهکار دارد که به ظاهر جذاب هستند و به مسائلی همچون امنیت غذایی، دامپروری، بهداشت و سلامت، آموزش برای همه و برابری جنسیتی و کنترل آبها اشاره می‌کند.

169 برنامه در ذیل این 17 راهکار تعریف شده و شاخص‌هایی برای سنجش کشورها نیز درنظر گرفته شده است.

سند 2030 در حقیقت توسط سازمان ملل سیاست‌گذاری کلان می‌شود و برنامه‌ریزی خرد آن در سطح مناطق صورت می‌گیرد و توسط کشورها اجرا خواهد شد پس از‌ آن، سازمان‌‌‌های جهانی می‌سنجند که مطابق شاخص‌های تعیین شده پیش رفته‌ایم یا خیر.

یونسکو به ظاهر سازمان بین‌المللی برای مسائل علمی و فرهنگی است اما تحت نظر دولت آمریکا کار می‌کند و در چنین شرایطی ما می‌خواهیم،‌ آموزش، بهداشت، مسائل زنان و اقتصاد خود را تحت امر آنها قرار دهیم.

سوم مهر سال 94 رئیس جمهور سند توسعه پایدار 2030 را در نیویورک امضا کرد و در شهریور سال 95 در اجلاس اینچئون کره وزیر‌ آموزش و پرورش آن را امضا می‌کند که بلافاصله در دولت تصویب و معاون اول آن را به دستگاه‌ها ابلاغ می‌کند و 30 کارگروه برای اجرایی شدن سند 2030 تشکیل می‌شود.

* 2030 سند بردگی ملت ایران است2030 در حقیقت سند بردگی کشور ایران به ویژه معلمان و اساتید دانشگاه است و در ظاهر‌ آرمان‌های عالی دارد اما اگر شاخص‌ها را بررسی کنیم در صورت عدم اجرای مناسب ایران اخطار و تذکر دریافت می‌کند و همین موضوع دستمایه تحریم‌ها و اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ما می‌شود.

در ایران 7 سند پرمحتوا از جمله تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور را که بومی هستند داریم اما این اسناد رها شده و به دنبال اجرای سند یونسکو هستیم.

حتی برای آنکه بگویند سند 2030 را بومی کرده‌اند برخی عبارات تحول بنیادین را به کار برده‌اند.

* تسنیم: سند 2030 به توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی در آموزش اشاره کرده است، این موضوع چه تبعات مثبت یا منفی را برای ایران خواهد داشت؟* خزعلی: در صفحه 341 سند آموزش 2030 آمده است که در اجلاس اینچئون کره، وزیر آموزش‌وپرورش ایران تحفظ خود را نسبت به هر بندی که مغایر ارزش‌های فرهنگی و اخلاقی، حاکمیت ملی، قوانین و اولویت‌های ملی و نیز زیرنظام‌های اجتماعی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران باشد، اعلام کرده است.

همچنین ذکر شده است که چارچوب عمل آموزش 2030 با عنوان به سوی آموزش و یادگیری مادام‌العمر فراگیر، برابر و با کیفیت برای همه از سوی یونسکو به عنوان دستور کار جهانی آموزش تا سال 2030 تدوین شده است و نقطه عطفی برای تحقق اهداف ناتمام آموزش برای همه و اهداف توسعه هزاره به شمار می‌رود.

در بحث وضعیت تربیت معلم در ایران نیز آمده است:محدودیت منابع و زیرساخت‌های لازم برای توسعه تربیت معلم با توجه به جایگاه و نقش آن در اعتلای نظام تعلیم و تربیت کشور.

نگرش منفی و محتاطانه به بهره‌گیری از تجربیات جهانی در حوزه تربیت معلم.

فراهم نبودن زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی در خدمت توسعه تربیت معلم و رفع محدودیت‌های کمی و کیفی در این زمینه.

چالش فرسودگی شغلی معلمان: فرسودگی شغلی بین معلمان تازه کار، به ویژه در سه سال نخست کار، معلمان کلاس‌های چند پایه و استثنایی، معلمان مبتلا به مشکلات روحی و روانی شایع‌تر است.

فرسودگی شغلی درجات مختلفی دارد برای مثال به نتیجه یک پژوهش اشاره می‌کنیم: مبانی این فرسودگی شغلی براساس پرسشنامه فرسودگی شغلی ماسلاچ است که به اذعان برخی کارشناسان مربوط به 36 سال قبل است.

خستگی عاطفی وجود احساساتی است که شخص نیروهای هیجانی خود را از دست می‌دهد و مسخ شخصیت پس از این مرحله روی می‌دهد که همراه با افسردگی و فرسودگی شغلی است و براین اساس 40.

3 دبیران زن و  32.

11 درصد دبیران مرد دچار مسخ شخصیت بالا هستند.

با توجه به این چالش‌ها نیز راهکارهایی پیش‌بینی شده است:تاسیس سازمان نظام معلمی و اعطای فرصت حضور سیستماتیک جامعه معلمی در عرصه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، چالش منزلت اجتماعی و حرفه‌ای.

رقابتی کردن تربیت معلم با برون‌سپاری بخشی از نیاز آموزش‌وپرورش به سایر نهادهای خصوصی و دولتی به منظور غلبه بر چالش نهادینه سازی کیفیت.

توسعه همکاری‌های بین‌الملل به ویژه با کشورهای منطقه و جهان اسلام با تاکید بر استفاده از ظرفیت کرسی تربیت معلم یونسکو در دانشگاه فرهنگیان.

تاسیس واحدهای بین‌الملل برای جذب دانشجو معلمان کشورهای همجوار برای غلبه بر چالش فقدان زیر ساخت مدیریت دانش.

تاسیس شبکه تربیت معلم جهان اسلام و عضویت در شبکه‌های بین المللی تربیت معلم مانندETEN و بهره‌مندی بهینه از ظرفیت‌های بین‌المللی.

اهتمام به توسعه خودباروی فرهنگی و تمدنی از یکسو و تقویت حس احترام و همزیستی نسبت به سایر فرهنگ‌ها و تمدن ها در معلمان آینده.

در بحث راهکارهای ارائه شده مسئله مهم، تاسیس شبکه تربیت معلم با همراهی شبکه‌های بین‌الملل است در حالیکه تربیت معلم در ایران دارای جایگاه مهمی است و معلمان باید مطابق با ارزش‌ها و سرفصل‌های بومی تعیین شده آموزش ببینند.

در حقیقت هسته اصلی نظام تعلیم و تربیت، معلم است و در تربیت معلم نباید نهادهای بین المللی دخالت داشته باشند.

* سند 2030 و تهدید صدور اعلامیه‌های حقوق بشری علیه ایران* تسنیم: تناقضات سند 2030 با اسناد بالادستی کشور چیست؟* خزعلی: 2030 تناقضات بسیاری با اسناد بالادستی کشور دارد و همین مسئله می‌تواند به کشور لطمه بزند.

در این سند نگاه لیبرال و نئولیبرال به حقوق کودک، آموزش و پرورش و زنان وجود دارد، گرچه اشتراکاتی با مفاهیم اسلامی دارد، ولی تناقض‌های بنیادی هم وجود دارد.

در سند 2030 به موضوع تنوع فرهنگی اشاره شده است اما تنوع فرهنگی چیست؟ تنوع فرهنگی می‌گوید همه عقاید و اعتقادات محترم هستند اما آیا اسلام می‌پذیرد تمام عقاید یکسان باشند؟ آموزش اجباری مسائل جنسی برای کودکان و نوجوانان یکی از مسائل مطرح در این سند است که می‌تواند به کشور ما ضربه بزند چرا که معتقدند به منظور آگاهی کودکان و نوجوانان و خودآموزی برای ازدواج باید این مسائل را به آنها آموزش داد.

اگر این مسائل را اجرا نکنیم به ما اخطار می‌دهند که چرا تمام مذاهب در کشور آزاد نیستند و همین اخطارها موجب صدور اعلامیه‌های حقوق بشر علیه ایران می‌شود.

نگرش حاکم بر سند 2030 هرنوع تربیت دینی و الهی را خلاف حقوق بشر می‌داند ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت برای کودکان را جزو حقوق آنها می‌دانند و کودک حتی قبل از اینکه به بلوغ جنسی برسد باید این آموزش‌ها را فرابگیرد در حقیقت آموزش را ذیل یک ایدئولوژی دیگر قرار می‌دهند.

کشوری مانند فرانسه سند 2030 را نپذیرفته و اعلام کرده است که با ارزشهای آنها هماهنگ نیست.

* بدون شلیک یک گلوله ایران را تسخیر می‌کنند* تسنیم: کدام یک از ارکان دولت در تدوین سند 2030 مداخله داشتند؟* خزعلی:‌ وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت کار و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از جمله نهادهای دولتی دخیل در تصویب سند 2030 بودند.

هم اکنون تغییر در کتاب‌های درسی شروع شده و شاهد هستیم برخی مباحث همچون شهید فهمیده را حذف می‌کنند.

نمی‌گوییم که با اسناد بین المللی مخالف هستیم اما سند 2030 باید اصلاح شود چرا که اگر ادامه پیدا کند بعد از انرژی هسته‌ای، بحث فرهنگی را خواهیم داشت و بلایی که سر لیبی، مصر و عراق آمد سر ایران نیز می‌آید چرا که با کنترل جمعیت و تغییر فرهنگ جوانان ایرانی و تربیت آنها مطابق با الگوی غرب مردم ایران را برده غرب بار خواهند آورد تا برای آنها احساس هویت و تعلق به کشور مهم نباشد و بدون شلیک حتی یک گلوله ایران را تسخیر می‌کنند.

* تسنیم: در سند 2030 در قالب همکاری‌های بین‌الملل با تربیت معلم و اعزام استاد را خواهیم داشت؟* خزعلی: در سند 2030 در محور نخست سیاست‌های چهارگانه کلان آموزش عالی کشور آمده است:‌ کشورهایی که با همکاری جمهوری اسلامی ایران، دانشگاهیان و فناوران، علم و فناوری به این کشورها منتقل می‌شود شامل همسایگان جمهوری اسلامی ایران، کشورهای مسلمان و کشورهای غیرمتعهد.

کشورهایی که در جهت افزایش کیفی سطح علمی، فناوری و آموزش عالی کشورها با آنها در ارتباط خواهیم بود شامل کشورهای اروپایی، ژاپن، چین، روسیه، کره جنوبی یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری با کشورهای هدف در هر دو رده 1 و 2 هستند.

محورهای اجرای این سیاست نیز بدین شرح است: تعریف دوره‌های مشترک، تبادل دانشجو و استاد عضو هیئت علمی، ایجاد پروژه‌های تحقیقاتی و برپایی کنفرانس، سمینار و کارگاه آموزشی.

همچنین ایران در قالب اجرای سیاست بین‌‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید تعداد مشخصی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی در سطح منطقه و جهان داشته باشد.

در سند 2030 ایران ام‌القرای کشورهای اسلامی و طعمه کشورهای غربی و سازمان ملل است تا جهان اسلام را به نفع سکولاریسم و برابری جنسیتی تغییر دهد،‌ویژگی‌های کودکی که می‌خواهند تربیت کنند منطبق بر سکولاریسم است.

ما چگونه این مسائل را در مدارس‌مان اجرا خواهیم کرد؟انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2