لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

11 دانشگاه ایران و 23 دانشگاه ترکیه در رتبه‌بندی یواس نیوز
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
براساس رتبه‌بندی یواس نیوز از دانشگاه‌های جهان 11 دانشگاه از ایران، 23 دانشگاه از ترکیه، 5 دانشگاه از مصر و 4 دانشگاه از عربستان سعودی در این رتبه‌بندی جای گرفته‌اند.
سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در سال‌های اخیر موضوع رتبه‌بندی دانشگاه‌ها به عنوان یکی از بحث‌انگیزترین موضوعات در حوزه علم سنجی و آموزش عالی در جهان مطرح شده است.

از سال 1983 مجله «اخبار آمریکا و گزارش‌های جهان» شروع به انتشار فهرست بهترین دانشگاه‌های آمریکا به صورت سالیانه کردند و پس از آن بسیاری از کشورها به پیروی از آن‌ها، شروع به سنجش فعالیت‌های دانشگاهی خود با هدف دادن اطلاعات به مشتریان و سنجش عملکردهایشان به عنوان راهبرد بازاریابی آموزشی کردند.

در دو دهه گذشته، رتبه بندی‌های دانشگاهی به گونه قابل ملاحظه‌ای، نه تنها در بخش‌های خصوصی، بلکه در بخش‌های دولتی و انجمن‌های حرفه‌ای نیز گسترش یافته است.

نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاهی از نظر نوع شاخص‌های مورد استفاده در برگیرنده طیف وسیعی از شاخص‌هاست که بسته به تعریف کیفیت و بر مبنای آن تطبیق داده می‌شوند.

رشد سریع دانشجویان متقاضی تحصیل به دلیل گسترش اقتصادی و تکنولوژیکی، منجر به توسعه رویکردهای رتبه‌بندی دانشگاهی از سطح ملی به سطح بین‌المللی شده‌است.

همان گونه که دانشگاه‌ها به گونه فزاینده‌ای در سطح جهانی با همدیگر به رقابت می‌پردازند، آن‌ها به مقایسه خود با سایر دانشگاه‌های جهان نیز می‌پردازند.

از مهم‌ترین پیشگامان رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان، موسسه آموزش عالی شانگهای جیائو تونگ چین بود.

بعد از آن نیز نظام‌های زیادی شروع به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها نمودند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کشور ایران نیز به دلیل توجه و تاکید مسئولین و سیاستگزاران آموزش عالی مبنی بر لزوم حضور ایران در عرصه‌های رقابت بین‌المللی در آموزش عالی و به دلیل نبود نظام رتبه‌بندی منسجم، نیاز به ارائه رویکرد مناسبی در طراحی شاخص‌های استاندارد و بین‌المللی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسات آموزش عالی بیش از پیش احساس می‌شود.

یک نظام رتبه بندی کاربردی که ضمن توجه به معیارها، شاخص‌ها و علوم بومی کشور، بر اساس الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت طراحی گردد.

در این زمینه مرکز استناد علوم جهان اسلام در سالهای اخیر رتبه‌بندی‌هایی را برای دانشگاه‌های ایران و جهان اسلام ارائه نموده است.

یکی از نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، رتبه‌بندی دانشگاه‌های یواس‌نیوز می‌باشد، که جدیدترین رتبه‌بندی را در 9 سپتامبر 2015 به صورت آنلاین منتشر کرده است.

این رتبه‌بندی انجام شده بر اساس 16 معیار کلیدی می‌باشد.

یواس‌نیوز با استفاده این معیارها سعی دارد تا کیفیت آکادمیکی هر دانشگاه را در ابعاد مختلف اندازه‌گیری نماید.

در حال حاضر در این رتبه‌بندی فقط 750 دانشگاه برتر رتبه‌بندی می‌شوند.

این معیارهای کلیدی از هفت دسته کلی شاخص می‌باشند که عبارتند از:شهرت در مقطع کارشناسیثبت نام دانشجو برای سال مورد نظرمنابع دانشگاه برای سال تحصیلی مورد نظرنرخ فارغ التحصیلی و ماندگاری دانشجویانمنابع مالیتعداد فارغ التحصیلاننرخ فارغ التحصیلیاین شاخص‌ها شامل زیر شاخه‌هایی هستند که منعکس کننده کیفیت دانشجویان، استادان و منابع مورد استفاده در آموزش می‌باشد.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران و کشورهای رقیب منطقهدر این رتبه بندی دانشگاه های کشورهای ایران، عربستان، رژیم صهیونیستی، ترکیه، مصر و پاکستان در نظام رتبه بندی یواس‌نیوز مورد مطالعه قرار گرفتند.

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، در بین دانشگاه‌های کشورهای منتخب، 11 دانشگاه از ایران، 23 دانشگاه از ترکیه، 6 دانشگاه از رژیم صهیونیستی، 5 دانشگاه از مصر، 4 دانشگاه از عربستان سعودی و 3 دانشگاه از پاکستان در رتبه‌بندی یواس نیوز جای گرفته‌اند.

در بین این دانشگاه‌ها سه دانشگاه از رژیم صهیونیستی در مکان اول تا سوم قرار دارند.

تعداد دانشگاه‌های مورد بررسی در رتبه‌بندی یواس‌نیوزبرترین دانشگاه‌های ایران در این رتبه‌بندی عبارتند از: دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه آزاد واحد کرج، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در این رتبه بندی حضور دارند.

نتیجه‌گیری با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، ایران نسبت به سال قبل از وضعیت بهتری برخوردار شده است.

در این رتبه‌بندی در سال 2016 میلادی هفت دانشگاه از ایران حائز شرایط و جای‌گرفتن در این رتبه‌بندی شده بودند که برای سال 2017 به 11 دانشگاه افزایش یافته‌اند.

علاوه بر این ممکن است برخی از شاخص‌های مورد استفاده دارای اشکلاتی باشند.

با این حال کشورها و دانشگاه‌ها با این رتبه‌بندی نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

انتهای پیام/ج.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2