لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دو افسوس برای دارالفنون و روزنامه اطلاعات
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
رئیس ایکوم ایران نسبت به وضعیت ساختمان‌های دارالفنون و روزنامه اطلاعات ابراز تاسف کرد و گفت: فرهنگ موزه داری باید استمرار حیات و زندگی را نشان دهد.
یکشنبه, 24 ارديبهشت 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید احمد محیط طباطبایی در نشست خبری روز جهانی موزه‌ها با شعار (موزه‌ها و داستانهای مناقشه آمیز و روایت‌های ناگفتنی در موزه‌ها) با تشریح برنامه‌های متعدد با محوریت موزه‌ها و برگزاری برنامه‌های فرهنگی در 27 گالری منتخب به تعریف موزه پرداخت و اظهار داشت: واقعاً جای تاسف دارد امروز پدری بخواهد مدرسه خود را به فرزندش نشان دهد و باید خرابه یا یک پارکینگ که جای مدرسه ساخته شده نشان دهد درحالیکه این تغییرات در حدود چند دهه رخ داده است.

رئیس ایکوم ایران همچنین به وضعیت موزه داری در ایران پرداخت و به مثالی دیگری اشاره کرد و گفت: مثلاً همین مدرسه دارالفنون! چرا باید این مکان تبدیل به موزه شود؟! درحالیکه براساس سیاست‌های ایکوم (شورای بین‌المللی موزه‌ها) باید برای تداوم جریان فرهنگی، چنین مدرسه ای با قدمت 160 سال، همچنان مدرسه باقی بماند و حداقل دانش آموزان ایرانی، دیپلم خود را از این مدرسه تاریخی که باعث افتخار است دریافت کند.

محیط طباطبایی ادامه داد: بنابراین باید در گوشه ای از این مدرسه تاریخی، فضای موزه ای برای معرفی این مدرسه ایجاد شود نه اینکه این مدرسه بسته باشد و همچنان در حال مرمت؛ بلکه باید فضای فرهنگ آموزشی در آن جریان داشته باشد تا باعث شود فرهنگ موزه داری استمرار حیات پیدا کند.

مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی عنوان کرد: همچنین باید برخی نهادها خودشان با توجه به قدمت فعالیتی که دارند به تاسیس موزه اقدام کنند، مثلاً وقتی یک نهاد فرهنگی به مانند روزنامه اطلاعات با قدمتی چند دهه ای فعالیت می‌کند باید موزه مختص به خود نیز داشته باشد.

محیط طباطبایی با اشاره به روزنامه اطلاعات به عنوان قدیمی‌ترین روزنامه در حال انتشار ایران عنوان کرد: واقعاً تنها ساختمان روزنامه ای کشور که دقیقاً برای چاپ و انتشار روزنامه ساخته شده بود متعلق به موسسه روزنامه اطلاعات با قدمت بیش از 90 سال بود ولی هر چه تلاش شد تا ساختمان اولیه این روزنامه را به عنوان یک موزه رسانه ای حفظ شود امکانپذیر نشد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2