لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

توضیحات سازمان دانش‌آموزی درباره تخلف در این نهاد
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
آموزش‌وپرورش در واکنش به خبر تخلفات مالی در سازمان دانش‌آموزی اعلام کرد: تا این لحظه هیچ گزارشی درخصوص هر نوع تخلف در این نهاد واصل نشده است.
شنبه, 23 ارديبهشت 1396

به گزارش تسنیم، در تاریخ 12 اردیبهشت 96 خبری با عنوان تخلفات گسترده مالی در وزارت آموزش‌وپرورش در این خبرگزاری منتشر شد که در این خبر جبار کوچکی نژاد - رئیس کمیته تحقیق و تفحص صندوق ذخیره فرهنگیان از وجود انحرافات و زد و بندهای مالی در سازمان دانش‌آموزی از زیرمجموعه‌های وزارت آموزش و پرورش خبر داده بود.

طبق گفته‌های کوچکی نژاد، مسئولان این سازمان در‌آمدهای آن را صرف خرید ماشین‌های مدل بالا برای برخی از رؤسای آموزش و پرورش استان‌ها کرده‌اند و در‌آمدهای هنگفت سازمان دانش‌آموزی در سال‌های اخیر در بخش‌های غیردانش‌آموزی هزینه شده است و برخی از مسئولان این سازمان دریافتی‌های خلاف داشته‌اند.

وزارت آموزش‌وپرورش با صدور جوابیه‌ای در واکنش به این خبر اعلام کرد: سازمان دانش‌آموزی مرکز هیچگونه ماشین لوکسی برای مسئولان نخریده است و صرفاً از محصولات خودروسازان داخلی همچون ایران‌خودرو جهت امور ادار استفاده می‌شود که با توجه به سطح قیمت و امکانات بی‌شک هیچ یک از تولیدات فوق مصداق خودرو لوکس محسوب نمی‌شوند.

اسناد خودروهای خریداری شده و مشخصات و مدل آنها در این مجموعه موجود است که در صورت تقاضای هیئت تحقیق و تفحص در اختیار کارشناسان و اصحاب رسانه قرار خواهد گرفت.

تصمیمات سازمان دانش‌‌آموزی استان‌ها در شورای برنامه‌ریزی آموزش‌وپرورش استان به ریاست مدیرکل اخذ می‌شود و سازمان مرکز بر عملکرد استان‌ها نظارت داردو انتظار می‌رود در صورت اخذ گزارشاتی از بروز هر نوع تخلف در این نهاد از جمله تخلفات احتمالی در حوزه انتخابیه آقای کوچکی نژاد، موارد به نهاد نظارتی منعکس شود تا برخورد مناسب صورت بگیرد.

با بررسی و استعلام صورت گرفته تا لحظه تنظیم این جوابیه هیچگونه گزارشی دال بر این موضوع از سوی نماینده محترم یا دیگر مسئولان و افراد حقیقی و حقوقی واصل نشده است.

در خبر منتشر شده درباره درآمد بوفه مدارس ادعا شده است که مشخص نیست این پول‌ها کجا واریز یا کجا هزینه شده است در حالیکه باید تاکید کنیم مبلغ دریافتی در هر سال تحصیلی با توجه به مقتضیات و شرایط هر استان توسط شورای برنامه‌ریزی استان تعیین و صرفاً به حساب معین به نام سازمان دانش‌آموزی واریز می‌شود که تحت نظارت ناظر مالی و با تنظیم اسناد مالی شفاف و قابل پیگیری و ردیابی نهادهای مسئول ناظر هزینه می‌شود.

یکی از ویژگی‌های خبر شفافیت آن است، متاسفانه بیان ارقام کلی همچون 40 تا 50 هزار واحد آموزشی فعال، دریافت مبلغ 600 هزار تومان از هر بوفه یا بیان عباراتی نظیر احتمالاً  آقای کفاش تخلفاتی را انجام داده است پس از طرح ادعای انحرافات مالی گسترده در سازمان دانش‌آموزی وزارت آموزش‌وپرورش نشان از فقدان اسناد و آمار درست از حوزه مورد بررسی در تحقیق و تفحص انجام گرفته است و بهره‌مندی از ادبیات توام با ابهام، تعلیق و احتمال با رسالت یک بنگاه خبری مبنی بر اطلاع‌رسانی شفاف در تناقض است.

برای اطلاع و تنویر افکار عمومی مخاطبان به استحضار می‌رساند در کل کشور فقط 18 هزار مدرسه مجوز فعالیت بوفه را دریافت کرده‌اند و از آنجایی که بوفه‌ها خودگردان هستند مبلغ دریافتی از آنها جهت هدایت، نظارت، آموزش متصدیان بوفه و ارتقاء کیفیت مدیریتی آن هزینه می‌شود.

درباره ادعای دریافت مبلغ 6 میلیون ریال از یک بوفه هم باید اشاره کنیم که چنانچه سازمان دانش‌آموزی استان این مبلغ را به صورت ماهانه دریافت کرده باشد، تخلف محسوب می‌شود ولی تاکنون گزارشی در این خصوص به ستاد ساماندهی بوفه‌های مدارس ارسال نشده است.

برای افزایش سطح نظارت همگانی بر بوفه‌های مدارس سامانه پیامکی 10000830 در طول دو سال گذشته فعال شده تا دانش آموزان، اولیا و فرهنگیان موارد تخلف را بدون نیاز به درج مشخصات خود ارسال کنند در هیچ یک از گزارشات کتبی و شفاهی دریافتی یا پیامک‌های واصله در سامانه نیز چنین ادعایی ثبت نشده است لذا این امر غیرواقعی بوده و یا یک نمونه نادر است که هنوز به ستاد نظارت بر بوفه‌ها یا سامانه مزبور گزارش نشده است.

سازمان دانش‌آموزی آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با هیئت تحقیق و تفحص جهت روشن شدن ابعاد مختلف ادعای مطرح شده اعلام و برحق خود برای صیانت از ساحت پاک این نهاد فرهنگی و دانش آموزی در برابر ادعاهای ناصواب تاکید می‌کند.

به گزارش تسنیم، همزمان با آغاز سال تحصیلی 94-95 بود که دستورالعملی از سوی معاونت پروشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش برای دریافت هزینه از بوفه مدارس ابلاغ و بر این اساس سازمان دانش‌آموزی مسئولیت نظارت و آموزش بوفه‌های مدارس ر اعهده‌دار شد.

مطابق این دستور‌العمل، متصدیان بوفه‌های مدارس ملزم شدند تا سالانه مبلغی از درآمد خود را در اختیار سازمان دانش‌آموزی قرار دهند که این رقم 100 تا 400 هزار تومان اعلام شده بود.

با گذشت بیش از یک سال از این ماجرا، جبار کوچکی نژاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان از تخلفاتی در این رابطه خبر داد.

در متن جوابیه وزارت آموزش‌وپرورش مشخص است که هنوز سازمان دانش‌آموزی مرکز نیز در رابطه با عدم وقوع این تخلف دچار تردید است و متنظرند تا گزارشی از وقوع این تخلف به دستشان برسد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2