لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

هدایت تحصیلی در پایه نهم بازگشت به دهه 30 است
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
مدیرکل سابق دفتر مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایه نهم بدون فراهم‌کردن زیرساخت‌ها انجام می‌شود.
شنبه, 23 ارديبهشت 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عزت الله فولادی در خصوص هدایت تحصیلی دانش آموزان اظهار کرد: سند تحول بنیادین مجموعه راهکارهایی را مطرح کرده است که در بحث هدایت تحصیلی قبل از اینکه زیرساخت‌های مطرح در سند فراهم شود این کار را آغاز کردند.

وی افزود: در سند تحول بنیادین در دو راهکار 3-21 و 5-13 دو تکلیف برای آموزش و پرورش تعیین و این وزارتخانه موظف شد نظام راهنمایی، مشاوره و استعدادیابی را طراحی و اجرا کند.

همچنین آموزش و پرورش موظف شده بحث راهنمایی و مشاوره را در تمام دوران تحصیلی برقرار کند اما در عمل می‌بینیم که هیچ‌کدام از این راهکارها که می‌تواند الزامات هدایت تحصیلی صحیح باشد، فراهم نشده است.

مدیرکل سابق دفتر مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصلی 71-72 با تغییری که در دوره متوسطه رخ داد بار اصلی بر روی مشاوران مدارس قرار گرفت و از دهه 70 به بعد مشاوران به شکل جدی وارد مدارس شدند و تعامل میان آنها و اولیای مدرسه شکل گرفت.

فولادی ادامه داد: سال تحصیلی گذشته مشاوران دوره متوسط دوم را به متوسطه اول منتقل کردند که این مسئله چالشی را ایجاد کرد چرا که مدیران مدارس در دوره متوسطه اول، حدود وظایف مشاوران را به خوبی نمی‌شناختند از سوی دیگر پرونده الکترونیک دانش‌آموزان بدون مشاوره یک معضل است چون شرایط ایده‌آل این است که حداقل به ازای یک مدرسه یک مشاور داشته باشیم.

وی افزود: سال 95 آیین‌نامه هدایت تحصیلی توسط شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ شد و انجام هدایت تحصیلی در پایه نهم بازگشت به دهه 30 است و باید این سوال را پرسید که آیا دانش‌آموز در دوره متوسطه اول به رغبت و خودشناسی کامل دست یافته است؟ همچنین مشاور متخصص در شش سال اول دوره ابتدایی حضور ندارد در حالیکه سند تحول بنیادین هدایت تحصیلی دانش آموزان را مشروط کرده به اینکه سابقه تحصیلی از 6 سال اول دوره ابتدایی حساب شود.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2