لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

همکاری دوجانبه ایران و ایتالیا برای گسترش رشته‌های فنی وحرفه‌ای
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: با توجه به رویکرد و اصلاحاتی که ایتالیا در نظام تعلیم و تربیت انجام داده موقعیت خوبی است تا همکاری‌های دوجانبه به خصوص در رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، گسترش پیدا کند.
جمعه, 01 ارديبهشت 1396

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فخرالدین دانش آشتیانی در دیدار با « والریا فدلی» وزیر علوم، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا با اشاره به وضعیت آموزش در ایران اظهار کرد: فرآیند آموزشی باید ارتباط نزدیکی با بازار کار داشته باشد و در این زمینه تجربیات کشور ایتالیا می‌تواند برای ما مفید باشد.

دانش آشتیانی با اشاره به اصلاحاتی که از 5 سال قبل در راستای سند تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت ایران ایجاد شده است، تصریح کرد: در قدیم، نظام آموزشی ما بر محور آموزش متمرکز بود اما سند تحول با رفع اشکالات آن نظام تمرکز برشایستگی‌ها و مهارت آموزی دانش‌آموزان به منظور ورود فارغ التحصیلان به بازارکار را جایگزین نظام آموزش قدیم کرد.

وی افزود: در نظام آموزشی ایران که شباهت زیادی با نظام آموزشی ایتالیا دارد در دوره 6 ساله ابتدایی تمرکز برشایستگی‌ها و مهارت‌هاست و در دوره متوسطه که شامل دو دوره 3 ساله می‌شود ‌ابتدا دانش‌آموزان با علوم مختلف آشنا می‌شوند و در دوره 3 ساله دوم مهارت‌ها و تخصص‌های لازم رشته مورد علاقه خود را کسب می‌کنند بنابراین در دوره دوم متوسطه دانش‌آموزان در رشته‌های علوم انسانی، تجربی، معارف اسلامی و ریاضی فیزیک و در رشته‌های فنی وحرفه‌‌ای و کاردانش ادامه تحصیل می‌دهند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اصلاحات در نظام تعلیم و تربیت معمولاً با مخالفت‌ها و مقاومت‌هایی مواجه می‌شود اما نقش کلیدی در زمینه تغییرات را نیروی انسانی برعهده دارد بنابراین در اصلاحاتی که در ایران در حال انجام است، معلم جایگاه ویژه‌ای  دارد.

وی اضافه کرد:  نظام آموزشی ایران برای تربیت معلم  به دو شیوه عمل می‌کند ابتدا جذب نیروی مورد نیاز در رشته‌های غیرفنی در دانشگاه فرهنگیان که  از بین فارغ التحصیلان دبیرستانی دارای مدرک دیپلم  صورت می‌گیرد و دوم جذب نیرو در رشته‌های فنی وحرفه‌ای در دانشگاه شهید رجایی که دانشجویان علاوه بر فراگیری تخصص‌های لازم، آموزش‌های شایستگی و مهارت‌آموزی را نیز فرا می‌گیرند.

دانش آشتیانی تصریح کرد: دانشجو معلمان درکنار گذراندن واحدهای دانشگاهی با حضور در مدارس دوره‌های کارورزی را نیز می‌گذرانند.

جذب فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها با مدرک لیسانس از دیگر روش‌های جذب نیرو در آموزش وپرورش است، افراد جذب شده یک سال در دانشگاه فرهنگیان، دوره صلاحیت حرفه‌ای و کارورزی را طی می‌کنند.

وی افزود: براساس برنامه 5 ساله مصوب مجلس شورای اسلامی، وزارت آموزش وپرورش مکلف است 50 درصد از دانش آموزان را به سمت رشته‌های فنی وحرفه‌ای و کاردانش هدایت کند تا پس از فراغت از تحصیل در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدمات در عرصه تولید، اشتغال یابند.

وزیر آموزش وپرورش گفت: با توجه به رویکرد و اصلاحاتی که ایتالیا در نظام تعلیم و تربیت انجام داده موقعیت خوبی است تا همکاری‌های دوجانبه به خصوص در رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، گسترش پیدا کند.

دانش آشتیانی خواستار تشکیل کمیسیون مشترکی بین ایران و ایتالیا به منظور گسترش همکاری‌ها شد وخاطرنشان کرد: در سه موضوع برنامه‌ریزی، تربیت معلم و نظام ارزشیابی مایل به همکاری و تبادل تجربه با ایتالیا هستیم.

به گزارش تسنیم، « والِریا ففدلی» در دیدار با وزیر آموزش‌وپرورش اظهارکرد: در سفری که به ایران داشتم بخش‌های آموزشی را به طور ویژه موردتوجه قرار دادم و امیدوارم شاهد گسترش همکاری‌های دو کشور در این زمینه  باشیم.

وی با اشاره به تصویب برجام و امضای آن توسط ایران تصریح کرد: پس از برجام، شاهد گسترش روز افزون روابط دو کشور ایران و ایتالیا بودیم هر چند این همکاری‌ها بیشتر در بخش اقتصادی صورت گرفته است ‌اما به دلیل وجود ریشه‌های تاریخی  دو کشور، گسترش روابط فرهنگی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

فدلی با اشاره به اینکه همکاری‌های بیشتر، آینده بهتری را برای دو کشور رقم خواهد زد،‌گفت: یکی از شاخص‌های ایتالیا، سرمایه‌گذاری‌های گسترده در آموزش وپرورش است و اخیراً اصلاحاتی در سه مقطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و متوسطه صورت گرفته است.

همکاری با ایران می‌تواند ابعاد گسترده‌ای از جمله تبادل اطلاعات و تجربیات آموزشی را شامل شود.

وی با ارائه گزارشی از وضعیت آموزشی ایتالیا افزود: بحث‌های زیادی در زمینه همکاری بین دوکشور صورت گرفته اس و اکنون توافقات موردنظر باید اجرایی شود.

فدلی از توافق برای تشکیل کمیسیون آموزشی مشترک بین ایران و ایتالیا خبرداد و تصریح کرد: در دو زمینه برنامه‌ریزی درسی و آ‌ماده سازی آموزگاران با ایران همکاری خواهیم کرد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2