لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ورود 33 درصد دانش‌آموزان به هنرستان‌ها/ تحصیل 75 درصد دانش‌آموزان آلمانی در رشته‌های فنی
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: هم‌اکنون 33 درصد دانش‌آموزان در هنرستان‌ها تحصیل می‌کنند که طبق برنامه ششم توسعه این رقم باید به 50 درصد برسد.
شنبه, 26 فروردين 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی زرافشان در برنامه تلویزیونی پرسشگر در رابطه با مهارت‌آموزی در کشور اظهار کرد: مطابق برنامه درسی ملی، در شاخه مهارتی دو گروه دانش‌آموز داریم که برخی با کسب دیپلم وارد بازار کار شده و در شاخه کاردانش فارغ‌التحصیل می‌شوند گروه دوم که در شاخه فنی‌وحرفه‌ای تحصیل می‌کنند پس از پایان دوره هنرستان وارد دانشگاه شده و با اخذ مدرک کاردانی به عنوان تکنسین وارد بازار کار می‌شوند.

وی افزود: برای اینکه فارغ‌التحصیلان پس از خروج از هنرستان‌ها جذب بازار کار شوند به نیازهای بازار کار توجه داریم و براساس بازخورد از وزارت صنعت و سازمان فنی‌وحرفه‌ای  اقدام به ارائه آموزش در هنرستان‌ها می‌کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: از سال 97، هنرستان‌ها سه ساله می‌شوند یعنی دانش‌آموز در پایه نهم انتخاب رشته کرده و از پایه دهم وارد رشته تخصصی خود می‌شود و براین اساس سالانه یک میلیون نفر فارغ‌التحصیل از هنرستان‌ها خواهیم داشت و طبق برنامه ششم توسعه باید میزان جذب دانش‌آموزان در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش که هم‌اکنون 33 درصد است به 50 درصد برسد البته در کشورهای پیشرفته مانند آلمان 75 درصد دانش‌آموزان در رشته‌های فنی تحصیل می‌کنند.

زرافشان با اشاره به اینکه دو بحث اشتغال و آ‌موزش را باید تفکیک کنیم، عنوان کرد:  برای حل مشکل اشتغال  باید صنایع از تجهیز هنرستان‌ها حمایت کنند و فارغ‌التحصیلان این مراکز بتوانند در صنایع مربوطه مشغول به کار شوند در گذشته شاهد بودیم که هنرستان‌های قوی کشور با قراردادهای مهم صنایع به وجود آمده‌اند به عنوان مثال آلمان‌یها و روس‌ها زمانی که با ایران قرارداد بستند، هنرستا‌ن‌هایی برای تربیت نیرو تأسیس کردند.

وی گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت صنعت داریم به بحث تجهیز هنرستان‌ها توسط صنایع و ایجاد اتاق کاردانش در شهرک‌های  صنعتی اشاره شده است.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2