لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها با ابزار 40 سال قبل آموزش‌ می‌بینند
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون در کشور وضعیت به گونه‌ای است که فارغ التحصیلان هنرستان‌ها با ماشین‌های تراشی که مربوط به 40 سال قبل است آموزش می‌بینند و هنگامی که وارد صنعت می‌شوند اصلاً نمی‌دانند که ابزار چیست.
شنبه, 26 فروردين 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، برات قبادیان در برنامه تلویزیونی پرسشگر در خصوص مهارت‌آموزی در کشور اظهار کرد: وزارت صنعت از طریق معاونت آموزشی، دانشگاه صنایع و معادن، سازمان مدیریت صنعتی، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی که 206 مرکز در سطح کشور دارد، به بحث آموزش مهارت قبل و حین اشتغال مشغول است.

وی افزود: به عنوان مثال هم اکنون دو خودروسازی بزرگ در کشور داریم که آنها مراکز‌آموزش علمی کاربردی مخصوص خود را دارند که در آنجا آموزش‌های تخصصی ارائه می‌شود.

معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه آموزش‌های رسمی منجر به ارائه مدرک می‌شود، گفت: آموزش‌های غیررسمی، مهارتی بوده و به اعطای گواهینامه می‌انجامد و هدف آن توانمندسازی افراد برای ورود به کار تخصصی است.

در سال 95، 600 هزار نفر ساعت آموزش غیررسمی ارائه کردیم که این میزان در عمل به معنای سه میلیون نفر ساعت آموزش بود.

قبادیان ادامه داد: در ابتدای هر سال از صنوف مختلف سوال می‌کنیم، به چه رشته‌های تخصصی نیاز دارند و براساس آن آموزش‌های کوتاه مدت را برای توانمندسازی افراد ارائه می‌کنیم.

باید توجه داشت که در کشورهای پیشرفته به دلیل سرانه آموزشی بالا، هنگامی که یک دانش آموز دیپلم خود را دریافت می‌کند به میزان لازم آموزش دیده و کاملا آماده از مدرسه فارغ التحصیل می‌شود اما هم اکنون در کشور ما وضعیت به گونه‌ای است که فارغ التحصیلان هنرستان‌ها با ماشین‌های تراشی که مربوط به 40 سال قبل است آموزش می‌بینند و هنگامی که وارد صنعت می‌شوند اصلاً نمی‌دانند که ابزار چیست.

وی تصریح کرد: دانش‌آموزان باید به گونه‌ای که شایسته امروز  صنعت کشور است، در مدارس آموزش ببینند از سوی دیگر آموزش‌های علمی کاربردی برای ارتقای سطح علمی کارگران و تکنسین‌های ماهر است تا بتوانند در حین کار نیز سطح علمی خود را بالا ببرند.

معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت با اشاره به اینکه هم اکنون نیروی آچار به دست در کشور کم داریم، افزود: بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی دولتی نیز به دنبال افراد توانمند در کار هستند همچنین باید به بحث آموزش تقاضا محور نیز توجه داشته باشیم.

اگر آموزش و پرورش براساس تقاضای ما اقدام به تأمین نیرو کند در این صورت دیگر فارغ التحصیل بیکار نخواهیم داشت اما هم اکنون اینگونه نیست.

قبادیان ادامه داد: دانشگاه‌ها نیز باید براساس نیازهای کشور نیرو تربیت کنند، هم اکنون 5 میلیون فارغ التحصیل بیکار داریم و سالانه یک میلیون نفر از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل شده و وارد بازار کار می‌شوند اما کدام کار؟ در بهترین شرایط هر دولت می‌تواند سالانه 700 هزار شغل ایجاد کند.

وی تصریح کرد: برای اولین‌بار تفاهم‌نامه‌ای در پایان سال 95 با آ‌موزش و پرورش امضا کردیم تا بتوانیم تعامل خود را در زمینه مهارت‌آموزی و تجهیز هنرستان‌ها با این وزارتخانه افزایش دهیم.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2