لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

«مسابقات دانش‌آموزی نور» گامی در ورود دانش‌آموزان به عرصه ایده‌پردازی
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو گفت: جایزه مصطفی(ص) و برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور از فعالیتهای بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) است؛ برگزاری این مسابقات بخشی از فعالیتی است که در راستای وارد کردن دانش‌آموزان به عرصه ایده‌پردازی و جریان‌سازی انجام می‌شود.
چهارشنبه, 23 فروردين 1396

سعید سرکار در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» با اشاره به جایگاه ایران در عرصه علم و فناوری اظهار کرد: خوشبختانه طی یک دهه گذشته، جایزه‌های ایران در عرصه علم و فناوری به گونه‌ای جهشی پیشرفت کرده است، امروز در حوزه فناوریهای پیشرفته همانند فناوری نانو، زیست فناوری، سلولهای بنیادی و هوا فضا ایران جایگاه بسیار مطلوبی به ویژه در جهان اسلام دارد.

وی با تاکید بر شرایط تحریمی ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای مدت‌های طولانی تحت تحریم‌های شدید بوده و در شرایط سخت پیشرفت‌های جهش‌آوری را انجام داده است لذا می‌تواند الهام‌بخش سایر کشورهای اسلامی باشد تا همه بدانند با اتکا به توان داخلی می‌توان رشد کرد و در عرصه‌های جهانی به جایگاه بالاتر و بهتری دست یافت.

سرکار با اشاره به اهمیت جایزه مصطفی(ص) در توسعه حوزه‌های علمی یادآور شد: جایزه مصطفی(ص) فقط یک جایزه نیست بلکه به دنبال این است تا نشان دهد اسلام برای حوزه علم و فناوری جایگاه ویژه‌ای قائل است تا بتواند با شناسایی افراد برجسته و توانمند مسلمان از ظرفیت آنها استفاده کرده و شبکه ارتباطی بین دانشمندان جهان اسلام ایجاد کند که در این صورت با همکاری یکدیگر شاهد هم‌افزایی در عرصه‌های توسعه علم و فناوری در جهان اسلام خواهیم بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: جایزه مصطفی(ص) و برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور از فعالیتهای بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) است اما باید فعالیتهای گوناگونی در این حوزه انجام شود تا بتوان تمام کشورها به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته را در عرصه علم و فناوری فعال کرد.

سرکار متذکر شد: برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور به عنوان یک الگو و تمرین در سطح دانش‌آموزی به صورت ملی برگزار شد که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد برگزاری چنین مسابقه‌ای در سرتاسر جهان اسلام باشیم و بتوانیم آن را به سطح دانشجویی نیز تعمیم دهیم تا سهم و تاثیرگذاری مسلمانان در ارتقای کیفیت زندگی مردم جهان را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه این مسابقات نمودی است از اهمیتی که اسلام به علم و فناوری قائل است، گفت: متاسفانه ما در برهه‌ای از تاریخ از اهمیت علم در جهان اسلام غافل شدیم در حالی که تاریخ کشورهای اسلامی به خوبی نشان می‌دهد  که این کشورها در حوزه علم پیشگام بودند و نگاه سایر کشورها به تمدن اسلامی بوده است لذا امیدوارم این مسابقات بتواند در هوشیاری و جریان‌سازی مؤثر باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به موثر بودن مسابقه دانش‌آموزی نور تاکید کرد: برگزاری مسابقات بخشی از فعالیتی است که در راستای وارد کردن دانش‌آموزان به عرصه ایده‌پردازی و جریان‌سازی انجام می‌شود اما باید برنامه‌های عمیق‌تر و کارشناسی شده‌تری طراحی کنیم تا بتوانیم روحیه خودباوری را به فرزندانمان القا کنیم و به آنها آموزش دهیم که چگونه باید خلاق باشند.

وی افزود: ما باید روحیات خلاق بودن، پرسشگری، شکست‌ناپذیری و خستگی‌ناپذیری را به فرزندانمان آموزش دهیم تا آمادگی روبه‌رو شدن با مشکلات و رفع آنها را داشته باشند؛ تمامی این اقدامات به این منظور انجام می‌شود که بتوانیم در آینده نه چندان دور آثار و ثمرات آن را در جهان اسلام ببینیم که نتیجه آن ارتقای جوامع اسلامی، تولید ثروت، برطرف کردن مشکلات مردم، ارتقای کیفیت زندگی مسلمانان و تمام جوامع بشری خواهد بود.

سرکار با اشاره به روش برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور خاطرنشان کرد: استفاده از این روش برای برگزاری مسابقه دانش‌آموزی نور از ساده‌ترین و تاثیرگذارترین روش‎ها است چرا که امروزه همه دانش‌آموزان به ابزارهای لازم همانند موبایل و دوربین دسترسی دارند البته شاید نقاشی و ساخت نمونه بتواند به عنوان روشهای دیگری پیشنهاد شود اما به نظرم ساختن فیلم‌ روشی خلاقانه با سرعت بالا و کم‌هزینه است.

گفتنی است مسابقه دانش­‌آموزی نور با هدف ایجاد زمینه رشد استعدادهای درخشان و ترسیم افق­های جدید در اذهان جامعه دانش­‌آموزی و مشارکت مراکز آموزشی، توسط دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) برگزار می­‌شود.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2