لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تخصیص 100 میلیون تومان بودجه پژوهشی به 20 نفر هیئت علمی جوان
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران گفت: امسال با حمایت صندوق، 20 نفر هیئت علمی جوان که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیت‌های علمی هستند تا 100 میلیون تومان بودجه پژوهشی در اختیارشان قرار می‌گیرد.
دوشنبه, 14 فروردين 1396

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ نصرت الله ضرغام درباره اقدامات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در سال 95 اظهار کرد: در صندوق همواره سعی بر این بوده که روند انجام فعالیتها به منظور توسعه علم و فناوری در کشور از نوعی پویایی برخوردار باشد تا به فعالیتهای تکراری بسنده نشود.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران افزود: بنابراین بر اساس رسالتی که داشتیم حمایت از پژوهشگران را انجام دادیم.

در ابتدا حمایت از کل ظرفیت علمی دانشگاه‌ها مد نظر نبود اما در روند کار ضرورت توجه به تمام ظرفیتهای علمی کشور اعم از بالقوه و بالفعل برای ایجاد زیرساختهای علمی بهتر مورد توجه قرار گرفت.

حمایت از کل ظرفیتهای بالقوه و بالفعل کشوروی با بیان اینکه ظرفیت بالفعل همان سرمایه‌های علمی کشور است که در مراکز آموزشی و علمی مشغول هستند، گفت: در کنار این ظرفیتها، ظرفیتهای بالقوه‌ای نیز وجود دارد که اگر به آنها پرداخته شود به سرمایه‌های بالفعل اضافه می‌شوند؛ بنابراین با توجه به این ظرفیتهای بالقوه می‌توان نوعی تولید سرمایه داشت و میزان سرمایه کشور را کمی و کیفی افزایش داد.

ضرغام خاطرنشان کرد: در سالی که گذشت سعی صندوق بر این بود تا تمام ظرفیتهای بالقوه و بالفعل برای توسعه علم و فناوری کشور حمایت شوند.

حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزیوی با اشاره به لزوم تقویت زیرساختهای علمی و فناوری کشور گفت: دستیابی به سطح علم و فناوری بالاتر نیازمند این است که به همه اقشار مختلف جامعه در این راستا پرداخته شود.

بنابراین حمایت از پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی یکی از اقدامات دیگر صندوق در سال 95 بود که در قالب چهار برنامه در این زمینه فعالیتهایی انجام شده است.

او درباره این برنامه‌ها ابراز کرد: مطالعات گروهی، آموزش ایده‌پردازی، آموزش روش تحقیق با هدف آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی، خلاقیت و ثبت اختراع همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این مطالعات تیمی با اهدافی همچون آموزش ایده‌پردازی، کارآفرینی، خلاقیت، آموزش و آشنایی دانش‌آموزان با کارآفرینی و ثبت اختراع از جمله این برنامه‌ها بود که دنبال شدانعقاد تفاهمنامه همکاری با خانه ریاضیاتوی همچنین با اشاره به نقش و اهمیت درس ریاضی، از انعقاد تفاهمنامه همکاری با خانه ریاضیات خبر داد و عنوان کرد: این تفاهمنامه به منظور حمایت از فعالیتهای این حوزه صورت گرفت.

   اجتماعی کردن علم و دانش در جامعهرئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با اشاره به اهمیت مردمی‌سازی علم اظهار کرد: برنامه دیگری که در سال 95 با جدیت در صندوق دنبال شد مسئله مردمی‌سازی و اجتماعی کردن دانش بود.

در این راستا صندوق برنامه‌هایی را از جمله سبک زندگی با تأکید بر کیفیت زندگی، سلامتی، کمال و تعالی، اقتصاد خانواده با تاکید بر اقتصاد مقاومتی، مدیریت خانواده با پرورش استعداد فرزندان، آشنایی مردم با نقش سرمایه‌های انسانی در رشد و توسعه جامعه و آشنایی مردم با سرمایه‌های اجتماعی تدوین کرده است.

رشد حمایت از رخدادهای علمیضرغام همچنین گفت: در زمینه حمایت از رخدادهای علمی نیز سال 94 از 174 درخواست ارسالی به صندوق، حمایت از 48 رخداد مصوب شد در حالیکه سال گذشته شاهد رشد این حوزه بودیم و از 227 درخواست ارسالی 61 رخداد مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: در سال 94 با حمایت صندوق 18 نمایشگاه علمی برپا شد در حالیکه سال 95 این حمایت به 32 نمایشگاه رسید و تمام حمایتهای صندوق با رقمی معادل 674 میلیون و 800 هزار تومان انجام شد.

رشد 105 درصدی دریافت پروژه تحقیقاتیرئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با بیان اینکه استقبال پژوهشگران از حمایتهای صندوق رشد چشمگیری داشته است، گفت: در سال 94 پژوهشگران هزار و 627 پروژه تحقیقاتی را برای حمایت به صندوق ارسال کردند که در سال گذشته با رشد 105 درصدی، سه هزار و 351 پروژه تحقیقاتی به صندوق ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته 105 نشست علمی با اساتید مراکز مختلف علمی و تحقیقاتی برگزار شد و حدود 16 هزار پژوهشگر با خدمات، میزان، شرایط و نحوه حمایت صندوق آشنا شدند که خود این مسئله می‌تواند باعث افزایش کمی و کیفی پروژه‌ها باشد تا به نوعی عدالت علمی و توازن در حمایتها ایجاد شود و حمایتها محدود به پایتخت نباشد.

تولید پنج درصد علم در کشوروی نقش صندوق در حمایت از پژوهشگران را هر سال پررنگ‌تر از سال قبل دانست و گفت: صندوق با اینکه در سال گذشته دو در هزار از بودجه تحقیقاتی کشور را در اختیار داشت اما پنج درصد تولید علم در کشور با حمایت صندوق انجام شد؛ همچنین 18.

29 درصد مقالات  ISIدر سطح «کی یو وان» با حمایت صندوق تولید شد.

او با اشاره به اینکه در حمایت از اجرای پروژه‌ها فقط تولید مقاله مد نظر نبوده است، عنوان کرد: دانش فنی، ساخت نمونه محصول، ثبت اختراع، تألیف کتاب و برگزاری همایش مواردی است که در حمایتها به دنبال آن هستیم همچنین مرکز نوآوری صندوق نیز در کنار پژوهشگران قرار می‌گیرد و خدماتی همچون مِنتور، نود و سایت را در اختیار آنها می‌گذارد.

تصویب 12 کرسی پژوهشی در سال 95ضرغام تعداد کرسیهای پژوهشی مصوب توسط صندوق در سال گذشته را 12 عدد عنوان کرد و گفت: از ابتدای حمایتها تاکنون صندوق 56 کرسی پژوهشی را مورد حمایت قرار داده که در تمام کرسیهای مصوب موضوعات مورد نیاز کشور مورد بررسی علمی قرار یا در مرز دانش کار تحقیقاتی انجام می‌گیرد؛ همچنین 500 اختراع مصوب خروجی فعالیت صندوق در این سالهاست که 21.

6 درصد از پتنت‌ها تجاری‌سازی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت از رساله‌های دکتری از دیگر اقدامات جدید صندوق در سال 95 بوده است که در این رابطه نیز از میان 782 درخواست تعداد 102 رساله برای حمایت مصوب شد.

همکاریهای بین‌المللیعضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین بیان کرد: استفاده از ظرفیتهای خارجی نیز از دیگر اقدامات صندوق است که در این راستا نیز در سال گذشته صندوق عضو شورای جهانی پژوهش شد و به عضویت یاسا در آمد.

وی ادامه داد: همچنین انجام پروژه‌های همکاری مشترک با بنیاد علم آلمان، چین، روسیه، ژاپن، اتریش و ایتالیا در دستور کار صندوق قرار دارد.

به عنوان مثال سال گذشته کارگاهی با عنوان «تعادل زیستی خلیج‌فارس» در کیش توسط بنیاد علم آلمان با همکاری صندوق برگزار شد که نتیجه آن ایجاد آزمایشگاه مشترک در ایران است تا پروژه‌های حاصل از برگزاری کارگاه‌ها را عملی کنند.

ضرغام گفت: همچنین سه کارگاه مشترک بین ایران و یاسا (مؤسسه بین‌المللی تحلیل کاربردی سیستمها) به منظور زمینه‌سازی انجام پروژه‌های مشترک پژوهشی در شاخه‌های علمی انرژی و محیط زیست، ریسک و تاب‌آوری و آب در ایران برگزار شد.

بررسی آینده علم در اتاق علموی درباره اتاق علم گفت: به منظور بررسی آینده علم در دنیا اتاقی با عنوان «اتاق علم» در صندوق تشکیل شد تا رصد وضعیت علم در حوزه‌های مختلف را انجام دهد تا در زمینه علمی از دنیا عقب نمانیم.

ضرغام یادآور شد: تمام مواردی که گفته شد بخشی از اقدامات صندوق در سال 95 است؛ در سال 96 نیز تمام اقدامات صندوق با کمیت و کیفیت بیشتری انجام می‌شود و از آنجا که دانشگاه‌ها نیاز به اساتید جوان و خلاق دارند بنابراین با حمایت صندوق، 20 نفر هیئت علمی جوان که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده‌اند و در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیتهای علمی هستند تا 100 میلیون تومان گرنت پژوهشی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2