لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تعارضات سند 2030 با ارزش‌های ایرانی و اسلامی اجرا نمی‌شود
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش گفت:سند تحول بنیادین و چارچوب عمل آموزش 2030، دو سند رقیب و موازی نیستند و بخش‌هایی از سند 2030 که در تعارض با ارزش‌های کشور است را اجرا نخواهیم کرد.
شنبه, 05 فروردين 1396

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سند توسعه آموزش 2030 در کشور رونمایی شد تا ایران نیز همراستا با کشورهای عضو سازمان ملل متحد، اهداف کار جهانی توسعه پایدار را اجرا کند و یونسکو مسئولیت بخش آموزشی این سند را عهده‌دار شده است.

در این میان رونمایی چراغ خاموش از‌ سند آموزش 2030 در کشور منجر به بروز نگرانی‌هایی از‌سوی کارشناسان شده، به گونه‌ای که مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهارنظری از امکان انتشار اسناد و اطلاعات محرمانه کشور سخن گفته است.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند؛ دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند.

براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر با کیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

در ادامه این روند نشست عالی رتبه مشورتی در زمینه آموزش 2030 در ایران، در تاریخ 20 آذر امسال توسط کمیسیون ملی یونسکو برگزار و از سند ملی آموزش 2030 رونمایی شد.

تعداد 30 کارگروه ملی نیز در ایران تشکیل شد تا مطابق با شرح وظایف خود مسئولیت تهیه سند آموزش 2030 را برعهده بگیرند.

هم‌اکنون موضوعی که از سوی کارشناسان آموزشی مطرح شده است اما هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده این است که با وجود سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش که پس از یک دهه تلاش در سال 91 رونمایی شد چه نیازی به سند آموزش 2030 در ایران است و چرا تلاش آموزش‌وپرورش به اجرای سند تحول بنیادین معطوف نمی‌شود و این وزارتخانه به اجرای سند بین‌المللی 2030 متعهد شده است؟علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش در رابطه با سند آموزش 2030 اظهار کرد: سند تحول بنیادین هم‌اکنون در حال اجراست و این سند حاصل دغدغه 37 ساله است به گونه‌ای که در دهه 60 کارشناسان به دنبال تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش بودند و به همین دلیل در سال 67، سندی تولید شد اما مسیر آن موفق نبود و در سال 80 کارشناسان مجدد به فکر تولید سند ملی افتادند و براین اساس فلسفه تعلیم و تربیت مبتنی بر مبانی اسلامی تدوین شد.

وی افزود: در سال 90 بعد از یک دهه تلاش سند تحول بنیادین رونمایی شد و آموزش‌وپرورش از آن سال ملزم به اجرای تکالیف فصل 8 سند تحول بنیادین شد.

سند تحول به دنبال تحول نظام تعلیم و تربیت کشور مبتنی بر تعلیم و تربیت اسلامی است و آموزش‌وپرورش را در تراز جمهوری اسلامی تعریف می‌کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: چارچوب عمل آموزش 2030 به سال 1990 بازمی‌گردد در این سال وزرای آموزش‌وپرورش کشورهای مختلف در تایلند جمع شدند تا دررابطه با پیشرفت آموزش‌وپرورش همفکری کنند و توافق کردند تا 6 هدف دنبال شود و برنامه 10 ساله‌ای را تا سال 2000 در نظر گرفتند.

زرافشان بیان کرد: در سال 2000 برنامه عمل تا سال 2015 تدوین شد و در این سال‌ها نیز این 6 هدف ادامه یافت.

در سال 2015 برنامه آموزش برای همه با چشم‌انداز 15 ساله با توجه به دستاوردهای گذشته کشورها تحت عنوان چارچوب عمل 2030 تدوین شد و کشورهای جهان توافق کردند برای پیشرفت آموزش‌وپرورش اقدام کنند اما هیچ کشوری ملزم به اجرای مفاد چارچوب عمل آموزش 2030 نیست و این توافقات جنبه توصیه‌ای دارد.

وی در رابطه با اجرای سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش گفت: کمیته پایش اجرای سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش تشکیل شده تا تکالیفی که در فصل 8 سند تعیین شده است را اجرایی کند، سند تحول بنیادین و چارچوب عمل آموزش 2030، دو سند رقیب و موازی نیستند، تحول بنیادین یک سند فرادستی است و برنامه‌های ما باید ذیل آن اجرا شود همچنین آن چه در توافقات جهانی مدنظر داریم باید ذیل تحول بنیادین باشد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش بیان کرد: اجرای سند آموزش 2030 مخفیانه نبوده است و اجلاس کره با حضور آقای فانی وزیر آموزش وپرورش وقت و تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همراه بود که مذاکرات را دنبال می‌کردند و در این اجلاس، ایران حق تعهد را برای خود قائل شد و وزیر وقت آموزش‌وپرورش اعلام کرد، ایران خود را به اجرای بخش‌هایی از سند 2030 که در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه باشد، متعهد نمی‌داند.

زرافشان ادامه داد: وزارت آموزش‌وپرورش به عنوان مسئول اجرای سند آموزش 2030 باید تعارض‌ها را رصد کند و دستگاه‌های نظارتی همچون شورای عالی آموزش وپرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید بر نحوه اجرای سند آموزش 2030 نظارت داشته باشند تا برنامه‌های تدوین شده با تحول بنیادین مغایرت نداشته باشد.

وی افزود: در یونسکو از دو سال گذشته مطرح شد که تجربیات آینده آموزش‌وپرورش مربوط به شرق است و این مقوله فرصتی است تا مبانی تعلیم و تربیت اسلامی خود را به سایر کشورها تسری دهیم.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2