لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

بلاتکلیفی «اعتبارات حمایت از فعالیتهای علمی و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی» در بودجه 96
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
در حالیکه شنیده می‌شود جدول مربوط به اعتبارات حمایت از پژوهش، اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان و افزایش اعتبارات دستگاه‌های پژوهشی از لایحه بودجه سال آینده حذف و در صحن علنی به تصویب رسیده اما سخنگوی کمیسیون آموزش از این امر ابراز بی‌اطلاعی می‌کند.
سه شنبه, 17 اسفند 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده کشور و در ارتباط با بخش اعتبارات موضوع اجرای بند 2-8 سیاستهای کلی علم‌وفناوری ابلاغی مقام معظم رهبری که شامل جدول 14 مندرج در این لایحه می‌شود، ظاهرا به تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر حذف این جدول رأی داده است.

جدول چهاردهم از لایحه بودجه سال آینده کشور به مواردی همچون فعالیتهای علمی و پژوهشی، حمایت از فعالیتهای علمی و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی، بروزآوری منابع و تجهیزات پژوهشی دانشگاه‌ها، حمایت از تولید دانش‌بنیان، بروزآوری تجهیزات آزمایشگاه‌های مدارس، اجرای طرحهای مربوط به تولید 15 نوع داروی درمان سرطان، ام‌اس و دیابت در پژوهشگاه رویان، پژوهشکده فناوریهای نوین ابن‌سینا و پژوهشگاه شیمی، فعالیتهای پژوهشی مرتبط با آلودگی هوا، اجرای حمایت از نخبگان کشور، کمک به تکمیل فضاهای نیمه‌تمام پژوهشی و فناوری کشور، فعالیتهای مربوط به ترویج علم، تقویت ذخائر توارث ژنتیک و بانکهای ژن ملی کشور، طرح همکاری با مرکز تحقیقاتی ذرات بنیادی اروپا و فعالیتهای پژوهشی بنیادی و مشترک بین‌المللی، بهره‌برداری از نخستین شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیمای کشور و حمایت از رصدخانه ملی اشاره دارد.

کمک به احداث پارکهای علم و فناوری در استانهای مختلف، حمایت از تحقیقات طب سنتی و افزایش اعتبارات دستگاه‌های پژوهشی و فناوری نیز در ذیل این جدول دیده شده است.

مجموع بودجه جاری پیش‌بینی شده در لایحه حدود 4 هزار و 100 میلیارد تومان و بودجه عمرانی 4 هزار و 900 میلیارد تومان بوده است.

حال با توجه به اینکه گفته می‌شود کمیسیون تلفیق مجلس اقدام به حذف این جدول از لایحه بودجه کرده و در صحن علنی هم رأی آورده، این موضوع را از چند عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیری کردیم.

حذف جدول 14 از لایحه بودجه 96علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با تأکید بر اینکه هزینه کردن در بخش پژوهش کشور منجر به سرمایه‌گذاری در امنیت ملی می‌شود، اظهار کرد: با توجه به اهمیت سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش اما جدول شماره 14 لایحه بودجه سال آینده که بخشی از اعتبارات موضوع اجرای بند 2-8 سیاستهای کلی علم‌وفناوری ابلاغی از سوی رهبری بود، از قانون بودجه 96 حذف شد.

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌دانم بر چه اساس نسبت به بودجه‌های پژوهشی اقماض می‌شود، گفت: چشم بستن بر این بخش آسیب‌زاست زیرا همانطور که گفتم بسیاری از حوزه‌های امنیتی، دفاعی و نظامی وابسته به دستاوردهای علمی و پژوهشی هستند.

وی افزود: بودجه‌های در نظر گرفته شده برای بخش پژوهش حقیقتا راضی‌کننده نیست و نسبت به سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری عقب هستیم زیرا در آنجا گفته شده باید چهار درصد از تولید ناخالص داخلی صرف پژوهش و تحقیقات شود اما هزینه‌کرد در این بخش هم‌اکنون به نیم درصد هم نمی‌رسد.

سلیمی با این حال خاطر‌نشان کرد: ما نسبت به حذف این جدول معترض هستیم و باید راه‌های جایگزین برای پوشش منابع این بخش در نظر گرفته شود.

اعتراضهای بی‌ثمر اعضای کمیسیون آموزش در صحناما فرهاد فلاحتی هم در گفت‌وگویی با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به اینکه موارد بسیاری در ارتباط با حذف برخی ردیفهای مربوط به بودجه پژوهش از سوی اعضای کمیسیون آموزش مطرح شد، اظهار کرد: استدلال کمیسیون تلفیق این بود که از ردیفهای دیگر لایحه بودجه سال آینده کمکهای خوبی به امر پژوهش و فناوری شده است.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: حتی گفتند کمکهای خوبی از سمت دانشگاه‌ها طی فصول مختلف برای امر پژوهش صورت گرفته است لذا به این نتیجه رسیدند که نیازی به عنوان مشخص برای این بخش نیست.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون آموزش نسبت به چنین اقدامی بسیار اعتراض و فشاری روانی زیادی را تحمل کردند، یادآور شد: با این حال هر چه اعتراض کردند به نتیجه‌ای نرسید و تلاشها در صحن هم بی‌نتیجه ماند.

فلاحتی خاطر‌نشان کرد: با توجه به اینکه تصمیم‌گیری حول این موضوع به اتمام رسیده، باید منتظر طرحی از سوی وزارت علوم در سال آینده باشیم تا به مجلس بیاید و در آن به موضوعات حذف شده در قانون بودجه، بپردازد و خواهان حمایت شود که در این صورت وارد مرحله رسیدگی می‌شود.

وقتی آقای سخنگو در جریان نیست!این اظهارنظرات در حالی مطرح می‌شود که میرحمایت میرزاده؛ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران پویا از چنین موضوعی ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: در جریان حذف جدول 14 لایحه بودجه سال آینده نیستم.

وی همچنین افزود: کمیسیون آموزش طی دو هفته اخیر جلسه‌ای تشکیل نداده است.

چنین اظهارنظراتی از سوی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و ابراز بی‌اطلاعی سخنگوی آن، تصمیم‌گیری انجام شده درباره جدول 14 را با ابهام مواجه کرده اما با این حال تسنیم همچنان پیگیر چنین موضوعی خواهد بود.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2