لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

معماری مدارس شیوه سنتی تدریس را ترویج می‌دهد/ برخی روستاها یک مدرسه امن هم ندارند
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه طراحی مدارس شیوه روش‌های سنتی تدریس و خطابه را ترویج می‌کند، گفت: در برخی روستاها هیچ مدرسه ایمنی نداریم.
شنبه, 14 اسفند 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فخرالدین دانش آشتیانی در همایش مدرسه ایرانی معماری ایرانی با اشاره به فضای مدارس اظهار کرد: یکی از برنامه‌های سند تحول بنیادین مسله تربیت است.

این موضوع به عنوان فعالیت جنبی و خارج از فعالیت‌های درسی و آموزشی مدنظر است اما پرورش و آموزش در کنار هم معنای تربیت را دارند.

وی افزود: باید مدرسه‌ای را بسازیم و شرایطی را فراهم کنیم که مدرسه به «مدرسه زندگی» تبدیل شود و دانش آموزان و معلمان در این محیط زندگی کنند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: فضای مدرسه و فعالیت‌های آن باید شاد و لذت‌بخش باشد اگر او از این محیط گریزان باشد و به سلامتش لطمه بزند، مدرسه زندگی را نخواهیم داشت بنابراین محیط مدرسه باید دانش‌آموز را جذب و نشاط و شادابی را در او ایجاد کند.

دانش‌آشتیانی ادامه داد: ابعاد کلاس درس در تربیت و یادگیری نقش کلیدی دارد و در جذب دانش آموز تاثیرگذار است حتی راهروهای مدارس نیز مهم هستند و امروزه فضای خوبی را در این مقوله شاهد نیستیم بنابراین در تقسیم‌بندی‌ها باید از ساخت راهروهای طولانی و بلند پرهیز کرد.

وی گفت: اگر طراحی کلاس درس به گونه‌ای باشد که صندلی دانش آموزان پشت سر هم و میزمعلم در جلوی کلاس باشد روش خطابه و روش سنتی آموزش را دیکته می کنیم امیدواریم روزی برسد تعداد دانش اموزان در کلاس درس اندک باشد و سیستم‌های آموزشی جدید را در مدارس اجرا کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای مشارکت فعال دانش‌آموزان در کلاس درس چیدمان صندلی ها بسیار مهم است و باید به شکل دایره و گروهی باشد در چنین فضایی روش تدریس معلم نیز تغییر می کند و مشارکت را شاهد خواهیم بود.

دانش آشتیانی عنوان کرد: حتی می‌توانیم از فضای راهروی مدارس استفاده بهتری داشته باشیم این فضا نباید خیلی بلند باشد و نمای زشتی را در این فضا شاهد هستیم و در برخی مدارس با طراحی‌هایی حتی در راهروها نیز محیط شادی را برای دانش آموزان فراهم کرده‌اند.

وی بیان کرد: معماران به نظام‌های آموزشی جدید توجه داشته باشند و فضا را متناسب با آن طراحی کنند.

هنوز سیستم آموزش سنتی بر طراحی فضا تاثیرگذار است.

در نظام‌های آموزشی جدید یادگیری از یکدیگر بسیار مهم است و طراحی مدارس به این موضوع توجه دارند.

وزیر آموزش و پرورش افزود: تعداد فضاهای مورد نیاز برای مدارس بسیار زیاد است و تعداد قابل توجهی از کلاس‌های درس نیازمند تخریب و بازسازی هستند و اگر بخواهیم در کوتاه مدت مسئله ایمن سازی مدارس را تامین و کمبودهای فضای آموزشی را رفع کنیم با دو موضوع منابع مالی و مدت ساخت مواجهیم.

دانش آشتیانی بیان کرد: علاوه بر تلاش برای تامین منابع مالی نیازمند مشارکت مردم در ساخت مدارس هستیم و مردم در مناطق محروم به خوبی وارد ساخت مدارس شدند و حتی اگر به تنهایی امکان ساخت مدرسه را ندارند در این رابطه مشارکت کنند تا دانش‌آموزان مناطق محروم فضای ایمن داشته باشند در برخی روستاها هیچ فضای ایمن و مناسبی را برای دانش آموزان نداریم و فضای موجود نیز در حال تخریب است.

وی ادامه داد: باید به سمت مدارس سبز برویم و در مصالحی که استفاده می‌کنیم محیط زیست و مصرف انرژی مدنظر باشد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2