لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

زمان اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری + ضوابط پذیرش دانشگاه‌ها
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
آزمون دکتری سال 96 امروز در 54 شهرستان کشور با حضور 260 هزار نفر برگزار شد و نتایج اولیه هفته آخر فروردین اعلام خواهد شد.
یکشنبه, 08 اسفند 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، آزمون دکتری تخصصی سال 96، صبح امروز در 54 شهرستان مختلف کشور برگزار شد.

260 هزار داوطلب در 244 رشته در آزمون دکتری سال 96 شرکت کردند.

مرحله نخست این آزمون به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش برگزار شد و پس از برگزاری آزمون کارنامه اولیه در هفته آخر فروردین ماه سال 1396 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته براساس آن اقدام به انتخاب رشته کرده و مطابق کد رشته محلهای انتخابی و حدنصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه‌های پذیرنده تعیین می‌شود با توجه به سهمیه داوطلب به کدرشته محل‌های حائز حدنصاب معرفی خواهند شد.

سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری مطابق شیوه های آموزشی ــ پژوهشی و پژوهش محور است که در شیوه آموزشی ــ پژوهشی 50 درصد آزمون متمرکز، 20 درصد سوابق آموزشی و پژوهشی و 30 درصد مصاحبه علمی و سنجش عملی موثر است و در شیوه پژوهش محور 30 درصد آزمون متمرکز، 20 درصد سوابق آموزشی و پژوهشی، 30 درصد مصاحبه علمی و سنجش عملی و 20 درصد تهیه طرح واره موثر است.

پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به دانشگاه‌ها براساس نتیجه سنجش عمومی (آزمون متمرکز) و نتیجه مصاحبه دانشگاه‌ها، بررسی مدارک و سهمیه داوطلب صورت خواهد گرفت.

دانشگاه‌ها می‌توانند با توجه به نمرات داوطلبان و نظر گروه‌های آموزشی، حدنصاب (مرحله دوم) برای داوطلبان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند همچنین دانشگاه‌ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم بوده و نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می‌شود.

طبق اعلام، ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش نتایج این آزمون نیمه اول اردیبهشت اعلام خواهد شد که پس از آن انتخاب رشته انجام خواهد شد و انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مستقل خواهد بود.

داوطلبان پذیرفته شده از اواخر اردیبهشت به دانشگاه‌ها معرفی می شوند تا فرایند 50 درصد بقیه آزمون طی شود و نتایج نهایی نیز هفته اول شهریور اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2