لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ورود مؤسسات علمی به مدارس ممنوع/ دبستانی‌ها را وارد بازی آزمون‌ها نکنیم
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: باید از ورود هر نوع مؤسسه علمی به مدارس جلوگیری شود و دانش‌آموزان ابتدایی را وارد آزمون‌ها و تست‌های این مؤسسات نکنیم.
یکشنبه, 08 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در گردهمایی یک روزه معاونان آموزش ابتدایی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های کشور که در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد با اشاره به رویکرد مدرسه محوری اظهار داشت: اگر در دوره ابتدایی سرمایه‌گذاری کنیم و اهداف تعلیم و تربیت را در این دوره محقق کنیم، نگرانی در دوره‌های دیگر تحصیلی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به تأکید سند تحول بنیادین بر اهمیت دوره ابتدایی از تلاش این وزارتخانه برای اولویت دادن به برنامه‌های آموزش و پرورش در این دوره تحصیلی نام برد و تصریح کرد: مسئله اصلی  این نیست که خواندن و نوشتن را به کودکان آموزش دهیم، بلکه هدف اصلی شکل گرفتن شخصیت انسان‌ها با کسب  مهارت‌های لازم برای زندگی در جامعه است.

احمدی دانش آشتیانی دو موضوع، «تغییر نگرش» و «تأمین نیروی متخصص» را لازمه تحقق اهداف تربیتی در دوره ابتدایی دانست و افزود: در بازدیدهای سرزده‌ای که از مدارس داشتم، شاهد حاکمیت آموزش‌ها به صورت حافظه محوری بودم که البته علت آن شاید عدم فراگیری آموزش‌های لازم توسط معلمان بوده است.

وی تصریح کرد: امروزه در دنیا آموزش‌ها در مقطع ابتدایی به سمت تلفیقی پیش می‌رود، یعنی طرح درسی را ارائه می‌دهند که همه درس‌ها را در خود دارد بنابراین در عین حالی که فرمول‌های ریاضی آموزش داده می‌شود، به هنر و ادبیات نیز مربوط می‌شود و در چنین شرایطی، مهارت‌ها در داخل کلاس درس همراه با خلاقیت معلم شکل می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش مهم ترین مسئله در سنین کودکی را پرورش تفکر دانست و اضافه کرد: در روش‌های جدید تعلیم و تربیت اهداف از قبل تعریف نمی‌شوند، بلکه در مدرسه بستری فراهم می‌شود تا دانش‌آموزان به قدر توانایی خود مهارت‌ها را بیاموزند و خلاقیت خود را بروز دهند.

وی اظهارکرد: با انجام اردوهای بیرون از مدرسه، مهارت‌ها محقق نمی‌شود البته این امر تأثیرگذار هست اما  برای تحقق مهارت‌ها باید موضوعات درسی، ابزار و فراگیری مهارت‌ها در کلاس جزو اهداف باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای تحقق رویکرد جدید تربیتی نیاز به افراد متخصص داریم و برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای معلمان به شکل سنتی و معمول نمی‌تواند این هدف را محقق سازد، بلکه بهترین راهکار آن است که ارکان و معلمان مدرسه با تشکیل کارگاه‌های آموزشی و با تبادل نظر راه حل‌هایی برای آموزش مهارت‌ها به دانش آموزان بیابند.

احمدی دانش آشتیانی ادامه داد: باید متخصص ترین، خلاق ترین و متفکرترین معلمان برای دوره ابتدایی جذب شوند و برای معلمان کنونی نیز کارگاه‌های آموزشی در مدارس برگزار شود.

وی تفویض اختیار به مدارس را یکی از سیاست‌های مهم کنونی وزارتخانه دانست و افزود: استان‌ها و مناطق هم باید به مدارس تفویض اختیار کنند، سیاست‌ها و اعتبارات مالی را مشخص کنند و سپس برنامه‌ریزی را برعهده مدیران بگذارند و مدیران نیز با کمک و مشورت معلمان، مدرسه را اداره کنند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: باید از ورود هر نوع مؤسسه علمی به مدارس جلوگیری شود و دانش آموزان ابتدایی را وارد آزمون‌ها و تست های این مؤسسات نکنیم.

احمدی دانش آشتیانی همچنین در دیدار با اعضای هیأت رئیسه مجلس دانش آموزی که در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار داشت: در بحث‌ های تعلیم و تربیت بیشتر بر فعالیت‌های دانش آموزی  فراتر از آموزش صرف تأکید داریم.

دانش ‌آموزان باید برای زندگی در جامعه آینده تربیت شوند، بنابراین با مسئولیت پذیری در دوران تحصیل می‌توانند آمادگی بیشتری برای ورود به جامعه کسب کنند.

دانش آموزان باید مهارت‌های لازم را کسب کنند تا بتوانند از پتانسیل‌ها و استعدادهای خود بیشتر بهره مند شوند.

وی فرآیند انتخاب اعضای مجلس دانش آموزی را یکی از آزاد ترین انتخابات دانست و افزود: بیش از 13میلیون دانش آموز،  انتخابات شوراهای دانش آموزی را برگزار می‌کنند و از بین شوراهای دانش آموزی، 150 نماینده به مجلس دانش آموزی راه می‌یابند که از بین آنها اعضای هیئت رئیسه انتخاب می‌شوند که این امر  یک پتانسیل و ظرفیت خوبی را  برای آموزش و پرورش ایجاد می‌کند.

احمدی دانش آشتیانی افزود: برای برآورد میزان تأثیر برنامه‌های آموزش و پرورش در مدارس باید از نمایندگان مجلس دانش‌آموزی نظرخواهی کرد و میزان رضایت‌مندی آنها را جویا شد.

انعکاس فعالیت‌ها و برنامه‌های آموزش و پرورش توسط شوراهای دانش‌آموزی می‌تواند ما را در تقویت موارد مثبت و حذف نقاط منفی برنامه‌ها کمک کند.

وزیر آموزش و پرورش یکی از ابعاد مجلس دانش آموزی را بُعد نظارتی دانست و اظهار کرد: از پتانسیل‌های مجلس دانش آموزی باید بیش از پیش استفاده شود و این مجلس می‌تواند‌ موضوعاتی را برای نظارت در دستور کار خود قرار دهد.

معتقدم در برخی تصمیم‌گیری‌ها، بهترین افرادی که می‌توانند مشاوره بدهند، دانش آموزان هستند چرا که همه فعالیت‌های  ما برای دانش آموزان است.

احمدی دانش آشتیانی از آمادگی خود برای پذیرش پیشنهادهای دانش آموزان خبر داد واضافه کرد: اعضای مجلس دانش آموزی باید ارتباط بیشتری با مدیران ستادی داشته باشند و نظرات خود را به آنان ارائه دهند.

تلاش خواهیم کرد تا مجلس دانش‌آموزی بیش از گذشته به جامعه معرفی شود و از فعالیت‌های آنان نیز حمایت می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اعضای مجلس دانش آموزی باید در مسائل مختلف به ویژه مسائلی که مربوط به جوانان می‌شود به ارائه نظر بپردازند تا از این طریق قدرت تجزیه و تحلیل آنها وسیعتر شود.

وی خواستار انعکاس بیشتر فعالیت‌های مجلس دانش‌آموزی در رسانه‌ها شد و افزود: از برگزاری جلسات با اعضای هیئت رئیسه مجلس دانش‌آموزی استقبال می‌کنم.

در این دیدار که معاون پرورشی و فرهنگی وزیر و نایب رئیس سازمان دانش آموزی نیز حضور داشتند، تبدیل دبیرستان‌ها به مراکز تولید علم، تلاش برای شناساندن جایگاه مجلس دانش آموزی، تشریح نظام 3-3-6 برای جامعه، توجه به امور فرهنگی حاشیه نشینان شهرها، آموزش امور قضایی به دانش آموزان و عضویت رئیس مجلس دانش آموزی در شورای معاونان وزارتخانه از جمله مطالبی بود که اعضای مجلس دانش آموزی با وزیر آموزش و پرورش مطرح کردند.

انتهای پیام.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2