لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

5 هزار میلیارد تومان پاداش پایان خدمت فرهنگیان از بودجه 96 جا افتاد
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
در حالیکه پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته عمدتاً با یک سال تاخیر پرداخت می‌شود در بودجه سال 96 نیز اعتباری برای این موضوع لحاظ نشده و این در حالی است که 5 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در این بخش نیاز است.
دوشنبه, 02 اسفند 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، فرهنگیان بازنشسته سال‌هاست که نسبت به وضعیت معیشتی خود معترضند، تنگناهای معیشتی بازنشستگان فرهنگی یکی از جدی‌ترین اعتراضات آنها در سال‌های اخیر است از سوی دیگر زمانی که یک معلم بازنشسته می‌شود در خوشبینانه‌ترین حالت با یک سال تاخیر پاداش پایان خدمت خود را دریافت می‌کند، روندی که در هیچ یک از سازمان‌ها و نهادهای دولتی مشاهده نمی‌شود.

فرهنگیان بازنشسته بارها در تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه نسبت به وضعیت معیشتی خود معترض شدند و خواسته اصلی آنها همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان است.

تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان همواره به عنوان یکی از مطالبات آنها مطرح شده و شاهد این مدعا پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 94 با حدود یک سال تاخیر و در آذر ماه سال 95 بود.

علاوه بر تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت، بخش دیگری از اعتراضات فرهنگیان بازنشسته به وضعیت معیشتی در این دوران مربوط است.

به گونه‌ای که طبق گفته آنها میانگین دریافتی حقوق فرهنگیان بازنشسته تفاوت قابل توجهی را با شاغلان دارد هر چند که در برنامه ششم توسعه مصوبه‌ای آمده است تا فاصله حقوقی بازنشستگان و شاغلان به 10 درصد برسد.

یکی از اصلی‌ترین مطالبات فرهنگیان بازنشسته، تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت آنهاست، هم‌اکنون میانگین پاداش پایان خدمت فرهنگیان 50 میلیون تومان است که این رقم عمدتاً یک سال پس از بازنشستگی به دست آنها می‌رسد به عنوان مثال فرهنگیانی که امسال بازنشسته شده‌اند تا کنون پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند.

در شرایطی که پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان هر سال به عنوان یکی از دغدغه‌های مالی وزارت آموزش‌وپرورش مطرح است، برای تامین اعتبار مربوط به آن ردیفی در بودجه سال 96 در نظر گرفته نشده است این در شرایطی است که 35 هزار نفر از فرهنگیان در سال 95 بازنشسته شده‌اند و هنوز پاداش آنها پرداخت نشده است و این روند وارد سال 96 می‌شود که در این سال نیز تعداد دیگری از فرهنگیان بازنشسته خواهند شد.

پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته در سال‌های 95 و 96 به 5 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ردی از آن در بودجه سال 96 مشاهده نمی‌شود از سوی دیگر آموزش‌وپرورش در پایان امسال با 4 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه می‌شود که اگر تا پایان سال تامین اعتبار نشود این کسری نیز وارد سال 96 می‌شود به عبارتی دیگر در کسری اعتبار اعلامی برای سال 96 حداقل مبلغ 5 هزار و 500 میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال‌های 95 و 96 وجود دارد که اعتباری برای آن در نظر گرفته نشده است.

منصور مجاوری مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش در خصوص پاداش پایان خدمت فرهنگیان می‌گوید: در صفحه 57 برنامه‌ پیشنهادی برای بودجه سال 96 که از سوی وزارت آموزش‌وپرورش به سازمان برنامه و بودجه ارائه شد، پاداش پایان خدمت سال‌های 95 و 96 در نظر گرفته شده و برای آن اعتباری معادل 8 هزار و 200 میلیارد تومان پیش بینی شده بود چرا که می‌دانیم تعداد بازنشسته‌های آموزش و پرورش در هر سال چه تعداد است اما این بند در قانون بودجه سال 96 حذف شد و ردیفی را تحت عنوان پاداش پایان خدمت نداریم.

همچنین برای سال 95 ردیفی در رابطه با پاداش پایان خدمت بازنشستگان پیش بینی شده بود که از ابتدای امسال گفتند نمی‌توانند اعتبار مورد نیاز آن را تأمین کنند بنابراین اوراقی را اختصاص دادند تا از محل فروش آن پاداش پایان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین شود.

به گزارش تسنیم، در شرایطی که آموزش‌وپرورش برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته در سال‌های 95 و 96 به اعتباری حدود 6 هزار میلیارد تومان نیاز دارد، در بودجه سال 96 ردیفی برای تامین اعتبار مورد نیاز لحاظ نشده است و آنگونه که پیداشت این وزارتخانه در سال 96 نیز همچنان با تاخیر در پرداخت پاداش پایان خدمت مواجه خواهد بود.

انتهای پیام.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2