لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جزییات طرح توانمندسازی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی/شنبه آغاز ثبت نام
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی جزییات طرح آموزش و توانمندسازی آموزش دهندگان سوادآموزی را تشریح کرد.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی باقرزاده در مراسم رونمایی از سامانه آموزش و توانمندسازی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی که در معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی برگزار شد با اشاره به تعیین تکلیف آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از سال 90 به دنبال تأکید مقام رهبری، اظهار کرد: سالانه 60 هزار نفر از شهروندان تحصیل‌کرده از طریق مراکز غیردولتی آموزش می‌بینند.

وی افزود: قبلاً یک میلیون و 200 هزار نفر ساعت آموزشی پیش‌بینی می‌کردیم اما نسبت به اثربخشی برنامه‌های آموزشی تردید داشتیم، از این رو وارد تعامل با جهاد دانشگاهی شدیم، ظرفیت قابل توجهی در جهاددانشگاهی وجود دارد.

یک برنامه آموزش 126 ساعته در نظر گرفته شد که 82 ساعت آن دروس تخصصی و مابقی عمومی است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ضمن اعلام این خبر که از شنبه، 23 بهمن ماه ثبت‌نام در این دوره‌ها شروع می‌شود و تا نیمه اسفند ادامه دارد، گفت: از سال 96 همکاری افراد با نهضت سوادآموزی در قالب موسسات غیردولتی صرفاً از طریق ارائه گواهی شرکت در این دوره امکان‌پذیر است و آموزش دهندگانی مجاز به قبول و جذب افراد بی‌سواد برای آموزش از اردیبهشت هستند که در این سامانه ثبت نام کرده باشند و اگر در پایان دوره این گواهی را ارائه نکنند امکان ادامه همکاری با ما را ندارند.

باقرزاده ادامه داد: بخش اندکی از هزینه آموزش و آزمون را آموزش‌دهندگان می‌پردازند که عمدتاً هزینه آزمون‌های حضوری در شهرستان‌هاست.

وی با بیان اینکه معادل 44 ساعت محتوای آموزشی پیش بینی شده است، گفت: مبانی و فلسفه آموزش بزرگسالان، روانشناسی بزرگسالان، روش‌های سوادآموزی بزرگسالان، اصول و فنون کلاس داری و تجارب موفق سوادآموزی در جهان، عناوین دروسی هستند که در بخش عمومی ارائه می‌شوند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی افزود: کلیات زبان آموزی و روش تدریس زبان فارسی، روش تدریس قرآن، زبان، بررسی کتاب‌های درسی و تدریس ریاضی نیز از جمله عناوین دروس ارائه شده در بخش تخصصی هستند.

باقرزاده با بیان اینکه اگر این پروژه موفق شود برآورد ما این است که می توانیم شش میلیون نفر ساعت آموزش به همکاران ارائه کنیم، عنوان کرد: پس از ثبت‌نام برای هرشخص پروفایلی ایجاد می‌شود و تمام اطلاعات و محتویات برای وی قابل دسترس است.

وی با بیان اینکه پس از پایان ثبت نام، فایل‌های دروس بتدریج تا خرداد ارائه می‌شود، گفت: از ابتدای تیرماه امکان انجام آزمون آنلاین فراهم و امیدواریم تا پایان شهریورماه به اتمام برسد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ادامه داد: علی رغم آنکه جهاد دانشگاهی آمادگی داشت برنامه را برای همه علاقه‌مندان ارائه کند اما این دوره برای 75هزار آموزش دهنده ما در نظرگرفته شده است.

در مراحل بعدی اگر کسی علاقه‌مند بود می‌تواند وارد این سیستم شود.

این دوره هدف ارتقای دانش و بروزرسانی اطلاعات آموزش‌دهندگان را مدنظر دارد.

باقرزاده درباره علت تأخیر در پرداخت حق الزحمه بخشی از آموزش دهندگان، گفت: تا امروز 470هزار نفر را تحت پوشش بردیم که 260 هزار نفر از آنها در گروه 10 تا 49 سال قرار دارند، 29 درصد در دوره دوم سوادآموزی و 16 درصد در دوره تحکیم سواد قرار دارند.

87درصد سوادآموزان زن و مابقی مرد هستند و 25 درصد در گروه جوانان قرار می گیرند.

وی ادامه داد: تعهد ما با دولت در سال 95، آموزش 420 هزار نفر بود در حالی که ما 470 هزار نفر و 12 درصد بیش از تعهد افراد بیسواد را تحت پوشش بردیم اما 144 میلیارد تومان و معادل 52درصد بودجه مصوب تا کنون به ما تخصیص داده شده است و 30 درصد کسری تخصیص داریم و نتیجه این می شود که بخشی از آموزش‌دهندگان حق الزحمه خود را دریافت نکرده‌اند که امیدواریم تا پایان سال بودجه تخصیص یابد.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی درباره واریز پاداش باسواد شدن افراد، گفت: از 145 هزار نفر سوادآموز فارغ‌التحصیل فقط 89 هزار نفر شماره حساب بانکی داده بودند که 55هزار نفر شماره حساب به نام خودشان بود.

تا امروز صبح 36 هزار نفر پاداش گرفته اند و 18 هزار نفر هم تا پایان وقت امروز دریافت می کنند.

حدود 3400 نفر نیز زمان ثبت نام اعلام کردند که پاداش نمی خواهند و مایل اند بودجه آن صرف اقدامات فرهنگی شود.

باقرزاده افزود: افراد با ورود به این سایت می‌توانند لینک آموزش نهضت را گشوده و وارد سامانه شوند.

برنامه ریزی شده تا نیمه اسفند ثبت‌نام و از فروردین ارائه دروس شروع شود و از تیر ماه آزمون برگزار می‌شود.

به گزارش تسنیم آشنا، معاون سازمان جهاددانشگاهی تهران با بیان اینکه آدرس دسترسی به سامانه آموزشی، www.

imooc.

ir است، گفت: این سامانه به منظور آموزش‌های گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و آموزش‌های مختلفی را در قالب این سامانه در دست داریم که امیدواریم در آینده گسترش یابد.

به گزارش تسنیم احمد شریفی زاده، رئیس سازمان جهاددانشگاهی تهران نیز در مراسم رونمایی از سامانه آموزش و توانمندسازی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی نیز گفت: برای جهاددانشگاهی افتخاری بود که در کنار نهادی که ضرورتی که امروز جامعه است و با فرمان امام شکل گرفته قرار بگیرم.

توسعه آموزش از طریق فناوری‌های نوین انتخاب هوشمندانه‌ای بود.

وی افزود: استفاده از فضای مجازی فرصت ویژه‌ای فراهم کرده که می توان آن را تا سطوح بین المللی توسعه داد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی تهران با بیان اینکه آموزش‌های مجازی از طریق فناوری این امکان را فراهم می‌کند که کاربر با کمترین هزینه و در زمان‌های موردنظر و وقتی امکان استفاده از کلاس‌های حضوری را ندارند از آموزش بهره مند شوند، عنوان کرد: در دنیای امروز که وقت طلاست استفاده از آموزش‌های مجازی یک ضرورت قطعی شده و همه به دنبال استفاده از دوره‌های مجازی هستند تا ازوقت خود استفاده بیشتری کنند و گرفتار شلوغی و ترافیک شهر نشوند.

شریفی زاده ادامه داد: با آموزش‌های مجازی، هزینه ارائه‌دهندگان این خدمات نیز کاهش می‌یابد.

موضوع مورد اهمیت امکان بهره‌مندی فراگیران از بهترین دروس و بهترین اساتید است.

وی افزود: علاقه مندیم در حیطه پژوهشی نیز همکاری‌هایی را با نهضت سوادآموزی کلید بزنیم.

هرگاه در جهاد به موفقیت دست یافتیم در پشت صحنه همکاری داشتیم که حمایت کرده است.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2