لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

خبرگزاری تسنیم چگونه «رتبه نخست خبرگزاریهای کشور» را کسب کرد
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها با بیان اینکه تمامی شاخصه‌های رتبه‌بندی خبرگزاریها به سمع و نظر مدیران مسئول رسیده بود، گفت: تمامی خبرگزاریهای حاضر در طرح رتبه‌بندی بر اساس 23 شاخص و هفت مصداق کسر امتیاز مورد ارزیابی قرار گرفتند.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395

سید محسن فرجادی در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» با بیان اینکه وجود تعداد زیادی خبرگزاری در کشور و تفاوت عملکرد و مأموریت آنها ایجاب می‌کند ارزیابی دقیقی از فعالیتهای حرفه‌ای آنان صورت پذیرد، درباره نحوه ارزیابی و مقایسه صورت گرفته خبرگزاریهای کشور توسط هیئت رتبه‌بندی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اظهار کرد: مدیران مسئول خبرگزاریها از اسفند سال گذشته پس از چهار جلسه کاری به اصلاح و بازنگری شاخصها و تعاریف رتبه‌بندی خبرگزاریهای کشور در دور اول پرداختند.

ارزیابی خبرگزاریها بر اساس 30 شاخص و مصداقدبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها با بیان اینکه مجموع امتیازهای طرح رتبه‌بندی خبرگزاریها 100 در نظر گرفته شد که حاصل احصاء دو دسته از شاخصهاست، خاطرنشان کرد: 23 شاخص، مجموعه شاخصه‌های که امکان خوداظهاری خبرگزاریها در 16 مورد آن وجود داشت و هفت مصداق کسر امتیاز به عنوان شاخصهای ارزیابی خبرگزاریها در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه شاخصهای تدوین شده در این دوره (دور دوم رتبه‌بندی خبرگزاریها) به مراتب سخت‌تر از نخستین دوره ارزیابیها بود، ابراز کرد: بنا داریم تا روند ارزیابیها براساس شاخصهای تدوینی از سوی هیئت مذکور با حضور مدیران مسئول را در هر دوره سخت‌تر کنیم تا نتایجی که حاصل می‌شود دقیق‌تر و قابل اعتناتر باشد.

فرجادی با اشاره به اینکه عدم وجود طرح رتبه‌بندی خبرگزاریها باعث شده بود تا خبرگزاریها براساس ادعای خود، جایگاهی را در فضای رسانه‌ای کشور متصور شوند، اذعان کرد: طرح رتبه‌بندی به دنبال این است تا شأنیتی در این زمینه قائل شود و رسانه‌های کشور را از منظر میزان اعتبار، معرفی کند.

ترکیب اعضای هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریهادبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریهای در معاونت مطبوعاتی متذکر شد: اعضای این هیئت شامل مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی (به عنوان رئیس هیئت)، دو نفر از استادان علوم ارتباطات و روزنامه‌نگاری، دو نفر از مدیران مسئول (یک خبرگزاری عمومی و یک خبرگزاری تخصصی) به انتخاب خودشان، دو سردبیر یا مسئول ارشد تحریریه خبرگزاری و یک نفر از روزنامه‌نگاران برخط به عنوان مسئول دبیرخانه و دبیر هیئت رتبه‌بندی با انتخاب معاون امور مطبوعاتی هستند.

فرجادی افزود: هر کدام از شاخصهای تبیینی، شیوه‌نامه و روش محاسبه مربوط به خود را دارند که پیش از خوداظهاری مدیران مسئول خبرگزاریها به سمع و نظر آنها رسید و دقیقا متوجه شدند که در هر کدام از شاخصها بر حسب چه مواردی باید خود امتیاز دهند.

«ضریب نفوذ» یکی از شاخصه‌های اصلی ارزیابی خبرگزاریهاوی افزود: به عنوان مثال یکی از شاخصهای در نظر گرفته شده برای ارزیابی خبرگزاریها، «ضریب نفوذ» بود که حداکثر امتیاز 15 برای آن در نظر گرفته شد که 10 امتیاز آن مربوط به میزان بازنشر در رسانه‌های داخلی اعم از 15 پایگاه خبری و 20 روزنامه منتخب و پنج امتیاز دیگر مربوط به میزان بازنشر در رسانه‌های منتخب بین‌المللی می‌شد.

فرجادی با بیان اینکه مدیران مسئول خبرگزاریها با آگاهی از فرمول تخصیص امتیاز به هر کدام از شاخصهای در نظر گرفته شده اقدام به این کار کردند، درباره شاخصها و حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای آنها گفت: ذکر منبع در مطالب (2)، 24 ساعته بودن (3)، سرعت انتشار خبر (4)، تعداد کل مطالب (4)، رعایت اصول خبرنویسی (5)، درست‌نویسی و رعایت اصول ویرایش (4) و مشخص بودن نام پدید‌آورندگان (4) جزو هفت شاخصی بودند که مدیران خبرگزاریها اجازه خوداظهاری (امتیازدهی) نداشتند.

وی درباره 16 شاخص دیگر که مدیران مسئول خبرگزاریها در ارتباط با آنها خوداظهاری کردند و سقف امتیاز آنها تصریح کرد: نسبت خبر به کل مطالب (4)، نسبت مطالب اختصاصی به کل مطالب (4)، ضریب نفوذ اخبار در رسانه‌های دیگر (15)، رابط یا دفاتر استانی (6)، دفاتر یا رابطان خبری در خارج از کشور (3)، فهرست بیمه (5)، پیوستن به میثاق اخلاق حرفه‌ای (2)، آموزش (5)، انتشار به زبانهای خارجی (6)، مونیتورینگ (4)، عکس (5)، چند رسانه‌ای (5)، رویکردهای تعاملی با مخاطبان (3)، آرشیو و جستجوی فعال (1)، فروش محصولات رسانه‌ای (3) و مزیت نسبی (3) جزو باقی شاخصهای رتبه‌بندی خبرگزاریها بودند.

دبیر هیئت رتبه‌بندی خبرگزاریها متذکر شد: رسانه‌هایی که فاقد امکان آرشیو روزانه و گزارشگیری بودند، محروم از امتیاز مربوط به هفت شاخص توسط هیئت رتبه‌بندی (خارج از شاخصهای خوداظهاری) بودند.

اعمال امتیاز منفی برای خبرگزاریها بر اساس 7 شاخصهوی همچنین درباره شاخصهای مربوط به کسر امتیاز یا به قولی همان امتیاز منفی برای خبرگزاریها نیز گفت: خطای خبری که شامل انحراف از مفاهیم اساسی خبرنویسی مانند دقت، صحت و جامعیت به گونه‌ای که رسانه‌ای عمداً یا سهواً به تحریف خبری بپردازد (هر مورد یک امتیاز حداکثر 5 امتیاز)، تذکر از هیئت نظارت بر مطبوعات در دوره اجرا (هر مورد سه امتیاز حداکثر شش امتیاز)، رعایت نکردن ماده 18 قانون مطبوعات (10 امتیاز)، تخطی از میثاق اخلاق حرفه‌ای (10 امتیاز)، نداشتن «هاست» داخلی (5 امتیاز)، سرقت مطالب، محتوا و اخبار (هر مورد دو امتیاز حداکثر 10 امتیاز) و نهایتاً تغییر زمان انتشار خبر (5 امتیاز) از جمله شاخصهای در نظر گرفته شده در رتبه‌بندی بودند.

فرجادی با اشاره به مراحل ارزیابی و اعلام نتایج رتبه‌بندی گفت: نتایج اولیه رتبه‌بندی خبرگزاریها در قالب جدول امتیازات برای مدیران مسئول خبرگزاریهایی که در این طرح شرکت کرده بودند، ارسال شد تا اگر به نتایج خود یا دیگران اعتراضی داشتند، اعلام کنند.

وی یادآور شد: پس از 10 روز کاری، خبرگزاریهایی که به نتایج اعلامی اعتراض داشتند در جلسه‌ای به طرح اعتراضات خود در حضور اعضای هیئت رتبه‌بندی پرداختند و پس از بررسی اعتراضات نتایج نهایی شد.

به گزارش تسنیم؛ نتایج رتبه‌بندی خبرگزاریهای کشور ابتدای هفته جاری توسط معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد و طبق این اعلام، خبرگزاری تسنیم با کسب امتیاز 72.

70 در رتبه نخسبت خبرگزاریهای عمومی کشور قرار گرفت.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2