لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در شیب توقف/ چرا در ایران به سند جهانی آموزش 2030 نیازی نیست؟
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
معاون سابق وزارت آموزش وپرورش بیان کرد: سند آموزش 2030 به ظاهر حرف‌های خوبی دارد اما گفتمانی متفاوت با تعاریف ما در ایران دارد و حال این پرسش مطرح است که چرا تحول بنیادین اجرا نمی‌شود اما تمام تلاش‌ها به سند بین‌المللی 2030 معطوف است.
چهارشنبه, 20 بهمن 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سند توسعه آموزش 2030، هفته‌های اخیر در کشور رونمایی شد تا ایران نیز هم‌راستا با کشورهای عضو سازمان ملل متحد، اهداف کار جهانی توسعه پایدار را اجرا کند و یونسکو مسئولیت بخش آموزشی این سند را عهده‌دار شده است.

در این میان رونمایی چراغ خاموش از‌سند آموزش 2030 در کشور منجر به بروز نگرانی‌هایی از‌سوی کارشناسان شده، به گونه‌ای که مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهارنظری از امکان انتشار اسناد و اطلاعات محرمانه کشور سخن گفته است.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند؛ دستور کار جهانی توسعۀ پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند.

براین اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر با کیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

در ادامه این روند نشست عالی رتبه مشورتی در زمینه آموزش 2030 در ایران، در تاریخ 20 آذر امسال توسط کمیسیون ملی یونسکو برگزار و از سند ملی آموزش 2030 رونمایی شد.

تعداد 30 کارگروه ملی نیز در ایران تشکیل شد تا مطابق با شرح وظایف خود مسئولیت تهیه سند آموزش 2030 را برعهده بگیرند.

** با وجود سند بومی تحول بنیادین به سند 2030 نیازی نیستدر همین رابطه ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش به تسنیم گفت: سند معروف به 2030 که ایران هم جزو کشورهای متعهد به اجرای آن است در حوزه آموزش برای سال‌های 2015 تا 2030 تنظیم شده که شامل 17 هدف است که شعار اصلی آن یادگیری مادام العمر و با کیفیت است.

وی افزود: معتقدیم با تولید سند تحول بنیادین که تمام موارد آموزشی در آن لحاظ شده و حتی ارتباط با مجامع بین المللی، عدالت آموزرشی و تربیتی و تفاوت‌های جنسیتی بین دانش‌‌آموزان دختر و پسر را لحاظ کرده است دیگر نیازی به سند 2030 نیست.

در ایران اسنادی همچون نقشه جامع علمی کشور و سیاست‌های کلی نظام را داریم که حلقه اتصال سند تحول به اسناد بالادستی مانند سند چشم‌انداز 1404 و سند جامع آموزش کشور است و این اسناد می‌توانند آموزش را از جزیره‌ای بودن جدا کرده و متناسب با هداف کلی آن را جلو ببرد.

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: وقتی سند تحول بنیادین را داریم دیگر نیازی به سند 2030 نیست که در آن ابهامات بسیاری برایمان وجود دارد.

در سند 2030 به آموزش کودکان اشاره شده است در حالی که در ایران هم‌اکنون پوشش تحصیلی دانش‌آموزان دوره ابتدایی 98.

9 درصد است و سند تحول بنیادین به عدالت تربیتی و آموزشی اشاره کرده و براین اساس دولت موظف است فرصت‌های برابر آموزشی را برای تمام کودکان ایرانی در مناطق مختلف کشور فراهم کند.

** مقاوم سازی مدارس در ایرانسحرخیز ادامه داد: یادگیری باکیفیت مستلزم داشتن فضای امن است و در سند 2030 به مقاوم سازی مدارس اشاره شده است این در حالی است که در ایران چند دوره میلیاردها تومان برای ایمن‌سازی و ساخت مدارس هزینه شدو هم‌اکنون به طور میانگین به ازای هر 8 دانش‌آموز یک کلاس درس داریم.

وی بیان کرد: تربیت معلم با کیفیت یکی دیگر از موارد مورد اشاره در سند آموزش 2030 است و هم‌اکنون این اقدام سال‌هاست در ایران از طریق تأسیس دانشگاه فرهنگیان در حال انجام است و سند تحول بنیادین نیز مولفه‌های تربیت معلم را تعیین کرده است.

سند 2030 بر حذف نابرابری جنسیتی در محتوای کتاب‌های درسی اشاره دارد هم اکنون در ایران  با استقرار نظام 6.

3.

3 بازنگری و بازتولید محتوای کتاب‌های درسی انجام می‌شود.

** جمع آوری آمار مستند از سطح مدارس و ادارات آموزش‌وپرورشمعاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتماد و اطمینان به سازمانهای بین‌المللی باید با احتیاط همراه باشد، افزود: نمی‌توان دسترسی آزاد سازمان‌های بین‌المللی به آمارهای کشور را فراهم کرد و باید مراقب فراهم شدن زمینه‌های نفوذ در این بخش باشیم.

آمار یک ماده خام است که می توانند به دلخواه خود از آن تحلیل انجام دهند و با عناوینی همچون حقوق شهروندی، حقوق بشر و نابرابری میان زن و مرد ایران را زیر فشار قرار دهند.

سند 2030 تاکید دارد که آمار و اطلاعات ارائه شده باید به صورت مستند و پایشی از سطح مدارس و ادارات کل آموزش و پرورش باشد.

** وقتی فهمیده‌ها از کتاب‌های درسی حذف شوندسحرخیز تصریح کرد: در ایران به تساوی جنسیتی اعتقادی نداریم و معتقد به تفاوت زن و مرد هستیم البته این مسئله نباید زمینه تبعیض را فراهم کند.

در ایران دانش‌آموزان را به گونه‌ای آموزش می‌دهند که دانش‌آموز دختر بداند با پسر متفاوت بوده و در خانواده وظایف متفاوتی بر عهده دارد از سوی دیگر سند 2030 بر عدم خشونت تاکید دارد در حالیکه در مدارس به دنبال تربیت دانش‌آموزان شجاع و ایثارگر در راه وطن هستیم که ممکن است این مسائل ترویج خشونت تلقی شده و منجر به حذف درس شهید فهمیده از کتاب‌های درسی شود.

وی افزود: اگر قرار باشد براساس اسناد جهانی برای ایرانیان نسخه فرهنگی و آموزشی پیچیده شود که برخواسته از نگاه اسلامی و ایرانی نیست باید نگران باشیم.

در ایران به دنبال تعلیم و تربیت اسلامی هستیم و اسناد بین‌المللی در حوزه آموزش به دنبال جهانی سازی هستند به عنوان مثال سند 2030 بر میدان دادن به سازمان‌های مردم‌نهاد تأکید دارد اما سوال این است که این سازمان‌ها با چه اهدافی فعالیت خواهند کرد؟معاون سابق وزارت آموزش وپرورش بیان کرد: سند آموزش 2030 به ظاهر حرف‌های خوبی دارد اما گفتمانی دارد که با تعاریف ما در ایران بسیار متفاوت است و اگر به این مسائل دقت نشود زمینه نفوذ فرهنگی را در آموزش‌وپرورش فراهم می‌کند و پس از آن شاهد نفوذ در سایر عرصه‌ها نیز خواهیم بود.

سحرخیز با اشاره به اینکه سند آموزش 2030 بر تامین معلم واجد شرایط از طریق همکاری‌های بین‌المللی در کشورهای در حال توسعه تأکید دارد، گفت: از روش‌های نو برای آموزش استقبال می‌کنیم اما باید توجه داشت که در سند تحول معلم دارای صلاحیت‌های حرفه‌ای و علمی، اعتقادی و انقلابی است در بخش صلاحیت‌های علمی و حرفه‌ای می‌توانیم ارتباط جهانی داشته باشیم اما صلاحیت‌های اعتقادی و انقلابی را نمی‌توان نادیده گرفت.

وی ادامه داد: مگر می‌توان سند بین‌المللی 2030 را که رئیس‌جمهور با امضا اجرای آن را متعهد شده است نادیده گرفت و مدعی شد اجرای آن حالت تشویقی دارد، این سوال مطرح است که آموزش‌وپرورش چرا سند تحول بنیادین را تعطیل کرده است و برای اجرای سند بین‌المللی 2030 بسیج شده است؟انتهای پیام.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2