لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

رتبه‌بندی معلمان و نظام پرداخت‌ها در سال‌های اجرای برنامه ششم توسعه
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه با اشاره به جایگاه نظام رتبه‌بندی معلمان در طول سال‌های اجرای برنامه ششم گفت: واگذاری مدارس دولتی ممنوع شد.
سه شنبه, 19 بهمن 1395

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،جایگاه آموزش‌وپرورش در برنامه ششم توسعه از آن جهت اهمیت بسیاری دارد که جهت‌‌گیری فعالیت‌های حوزه تعلیم و تربیت کشور تا 5 سال آینده را مشخص می‌کند و مباحث مهمی همچون نوسازی مدارس فرسوده، رتبه بندی معلمان و توجه به عدالت آموزشی در مناطق محروم کشور می‌تواند به عنوان احکام برنامه ششم توسعه مدنظر باشد.

در برنامه‌ ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس ارایه شد، مباحث مربوط به آموزش‌وپرورش در یک بند خلاصه شده بود و آن هم به خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی اشاره داشت.

با بررسی این برنامه در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس، موارد مهمی در حوزه آموزش‌وپرورش لحاظ شد تا در طول 5 سال آینده، محور فعالیت‌های آموزش‌وپرورش باشد و سند تحول بنیادین اصلی‌ترین محور برنامه ششم توسعه در بخش آموز‌ش‌وپرورش است.

اما نکته جالبی که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در رابطه با عملکرد آموزش‌و پرورش در برنامه پنجم توسعه  مورد اشاره قرار گرفته است، عدم اجرای کامل برنامه را گوشزد کرده و این مسئله ممکن است در سال‌های اجرای برنامه ششم توسعه نیز تکرار شود؛ در این گزارش آمده است: «تا سال چهارم برنامه پنجم توسعه در رابطه با فعالیت‌هایی که با وظایف ذاتی آموزش‌و پرورش مرتبط یا از قبل وجود داشته و نیازی به تخصیص اعتبارات مالی یا هماهنگی با سایر دستگاه‌ها نداشته است، اقدامات بیشتر و موثرتری انجام و تا حدودی اهداف مورد نظر محقق شده است، اما بندهایی از قانون برنامه که نیازمند نگاه راهبردی، خلاقانه، برنامه‌ای و تاثیرگذار داشته و به هزینه‌های مالی و تخصیص اعتبارات لازم یا استقرار نظام جامع‌تری نیاز بوده چندان فعالیتی انجام نشده است و به خوبی به مورد اجرا در نیامده‌اند.

»* تحول بنیادین محور فعالیت‌های آموزش‌وپرورش در طول‌ سال‌های برنامه ششم توسعهحمیدرضا حاجی بابایی - رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در خصوص جایگاه آموزش وپرورش در این برنامه اظهار کرد: برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست‌های کلی است که در قالب 80 بند از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است همچنین 24 بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز مبنای برنامه ششم توسعه است و براین اساس این برنامه منطبق بر 104 بند است.

وی افزود: بند 75 برنامه ششم توسعه به سند تحول بنیادین آموزش‌‌وپرورش اشاره دارد و در این بند آمده است که در طول پنج سال اجرای برنامه ششم توسعه باید سند تحول بنیادین اجرا شود و در این برنامه 22 اولویت برای آموزش‌وپرورش تعیین شده است که یکی از اولویت‌ها سند تحول بنیادین است.

رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه گفت:‌لایحه‌ای که از سوی دولت به مجلس ارایه شد، شامل 33 ماده بود که بند 17 به آموزش‌وپرورش می‌پرداخت و آن هم به واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی اشاره داشت.

همچنین در بودجه سال 96 نیز آمده است که 10 درصد مدارس را می‌توان واگذار کرد.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه در ماده 79 برنامه ششم توسعه آمده، دولت مکلف است برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت اقداماتی را انجام دهد، عنوان کرد: اجرای سند تحول آموزش‌وپرورش یکی از اقدامات است به گونه‌ای که تمام اقدامات این وزارتخانه براساس سند تحول بنیادین باشد و دیوان محاسبات نیز بر اجرای برنامه ششم توسعه نظارت خواهد داشت.

* پرداخت‌ها به معلمان براساس نظام رتبه‌بندیوی ادامه داد: تهیه نظام رتبه‌بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت‌ها براساس تخصص، شایستگی‌ها و عملکرد مبتنی بر نظام رتبه‌بندی و مهندسی نیروی انسانی براساس سند تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه ذکر شده است براین اساس دولت باید نظام رتبه بندی را تهیه و برای تصویب به مجلس آورده و در بودجه سنواتی اعتبار آن را لحاظ کند.

* 30 هزار نیروی حق‌التدریس در آموزش‌وپرورشحاجی بابایی درخصوص ملاک‌های رتبه‌بندی در برنامه ششم توسعه گفت: کار تحقیقاتی گسترده‌ای در رابطه با نظام رتبه‌بندی معلمان مبتنی بر سند تحول بنیادین انجام شده است و سازوکاری همانند ارتقای رتبه در دانشگاه‌ها طراحی شده است؛ بدترین بی‌احترامی به آموزش‌وپرورش این است که معلم شرکتی و حق‌التدریس داشته باشیم و باید ریشه آن خشکاند هم‌اکنون 30 هزار نیروی حق‌التدریس در آموزش‌وپرورش وجود دارد، چرا به جای تربیت معلم توسط دانشگاه فرهنگیان، نیروی حق التدریس جذب می‌کنند؟* واگذاری مدارس دولتی ممنوع شدرئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه تاکید کردیم که جذب نیرو در آموزش‌وپرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان باشد همچنین واگذاری مدارس دولتی را ممنوع اعلام کردیم، مدرسه دولتی حیثیت آموزش‌وپرورش است اما برخی می‌گویند واگذاری این مدارس باعث می‌شود با هزینه ارزان‌تر مدرسه را اداره کنیم.

وی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه 3 میلیارد دلار معادل 12 هزار میلیارد تومان برای تخریب و بازسازی مدارس در نظر گرفته‌ایم و سالانه 2 هزار و 400 میلیارد تومان برای این کار اختصاص می‌یابد، در شهر تهران فرسوده‌ترین مدارس را داریم که با یک تکان سطحی فرومی‌ریزند.

حاجی بابایی با اشاره به جایگاه صندوق ذخیره فرهنگیان در برنامه ششم توسعه عنوان کرد:‌ ماهانه میزانی از حقوق معلمان کسر و به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز می‌شود که معادل آن را نیز دولت باید بپردازد، در برنامه پنجم توسعه سهم دولت قطع شده بود که مجدد آن را بازگرداندیم.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2