لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ناکارآمدی نظام آموزشی کشور از نگاه وزیر آموزش‌وپرورش
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به تأثیر منفی کنکور بر مقوله تربیت در مدارس کشور گفت: شاهد انتقال دانش صرف از معلم به دانش‌آموز در مدارس هستیم و این معضل بازنگری جدی در نظام آموزشی کشور را گوشزد می‌کند.
سه شنبه, 19 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فخرالدین دانش آشتیانی، خیرین را منشا دلگرمی مدیران آموزش و پرورش و پشتوانه خوبی برای نظام تعلیم و تربیت عنوان و اظهار کرد: در شرایط کنونی رشد و توسعه با تربیت نیروی انسانی گره خورده است و معیار توسعه یافتگی کشورها و ایجاد زندگی باکیفیت برای مردم، در چگونگی تربیت نیروی انسانی نهفته است.

وی با اشاره به این که توسعه منابع انسانی بر تربیت‌ کودکان متمرکز شده است، افزود: به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مناسب در تربیت کودکان در دبستان و مهدهای کودک، شاهد وجود مشکلات زیادی هستیم و هر اندازه در این‌ بخش‌ها سرمایه گذاری کنیم به توسعه بیشتر دست پیدا خواهیم کرد.

وزیرآموزش و پرورش با تمجید از نیت خیر و قدمی که خیرین مدرسه ساز در مسیر توسعه کشور برمی‌دارند، تصریح کرد: امروز توجه به فرهنگ انجام‌کار خیر در حوزه‌های مختلف در جامعه نهادینه شده است اما سرمایه‌گذاری در عرصه مدرسه سازی منجر به ارتقای روحی انسان‌ها می شود که جایگاه بالاتری دارد.

* 68 هزار کلاس درس ناامندانش آشتیانی جایگاه خیرین را در پیشگاه خداوند بسیار رفیع دانست و افزود: مدرسه‌سازی و کمک به آموزش‌و پرورش با هیچ عمل خیر دیگری قابل مقایسه نیست به ویژه که امروز در نظام تعلیم و تربیت کشور  با چالش‌هایی مانند وجود 68 هزار کلاس درس ناامن و در معرض تخریب مواجه هستیم و این موضوع زنگ خطری است که باید فکری برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار کنیم.

* توجه به معماری شاد در مدارس کشوروی بیان کرد:‌ باید تلاش کنیم تا مشکلات این حوزه را حل کنیم و خیرین مدرسه ساز می‌توانند با کمک‌های فکری و مشارکت مالی خود شرایطی را ایجاد کنند تا در آینده مدرسه ناایمن نداشته باشیم.

درنظرگرفتن معماری شاد در مدارس کشور  باید مورد توجه قرار بگیرد، اجرای مدل‌هایی مانند توسعه مدارس سبز می‌تواند به ما در تربیت همه جانبه دانش‌آموزان کمک کند.

* تأثیر کنکور بر تربیتوزیر آموزش‌وپرورش در ادامه با اشاره به معضل کنکور بر نظام آموزش‌وپرورش کشور عنوان کرد: کنکور توانایی استعدادسنجی مناسبی ندارد و این موضوع زمینه ساز فعالیت موسسات و کتاب‌های آموزشی بسیار زیادی در کشور شده است که عملا همه آنها از موضوع تربیت دور هستند.

این نگرش در کشور باید تغییر کند تا تربیت به عنوان یکی از اصول جدی در آموزش‌و پرورش دنبال شود.

باید در سنین پایین بسیاری از مهارت‌ها آموزش داده شود تا فرد بتواند نقش موثری را در توسعه کشور ایفا کند.

دانش آشتیانی گفت: برای افرادی که توانایی مالی ندارند باید شرایط مناسب با بهترین امکانات فراهم و فضای آموزشی با کیفیت برای دانش‌آموزان در سراسر کشور مهیا شود.

هرسال برای تمام استان‌های کشور به ویژه مناطق محروم اعتباری به صورت خاص به منظور بازسازی مدارس ناامن در نظر گرفته می‌شود تا مشکلات موجود در این زمینه به حداقل برسد.

وزیرآموزش و پرورش افزود: دولت در زمینه ایمن سازی مدارس نمی‌تواند به تنهایی مشکلات را رفع کند بنابراین باید همه مردم به این موضوع کمک کنند.

یکی از مشکلات پیش روی ایمن سازی مدارس این است که مدرسه جایگزین در مناطق مختلف کشور وجود ندارد تا دوره ایمن سازی به بهترین شکل ممکن طی شود.

دانش آشتیانی همچنین در نشست با نمایندگان تشکل‌های فرهنگی استان خراسان رضوی، با مهم دانستن مشارکت اندیشمندان، نخبگان و متخصصان در فرآیندهای آموزش و پرورش اظهارکرد: اعتقاد ما این است درهای آموزش و پرورش باید به روی مردم، دانشگاهیان و نخبگان باز شود و آموزش را از چارچوب مدرسه خارج و به بطن جامعه منتقل کنیم.

وی افزود: آموزش و پرورش فارغ از گرایش‌های سیاسی و تفکرات اجتماعی از تعامل با همه گروه‌ها و اقشار استقبال می‌کند چرا که همه ما به دنبال تربیت نسلی قوی و آینده‌ساز برای کشور هستیم.

* اجازه نقد کردن را به دانش‌‌آموزان بدهیموزیر آموزش‌و پرورش به‌ معضل تعامل صحیح براساس روندهای تعلیم و تربیت در بخش‌های مختلف خانواده، مدرسه و جامعه اشاره کرد و گفت: پیگیری رویه مردم‌سالارانه در فضای خانواده و دوری از روش آمرانه در برخورد با فرزندان، ایجاد بسترمناسب برای گفت‌و‌گوی صمیمی و نقادانه در فضای خانوادگی، اجازه نقادی به دانش‌آموز در مدرسه و ترغیب دانش‌آموزان به تفکر درمسائل مختلف می‌تواند به ما کمک کند، نسلی را تربیت کنیم که به اصول مردمسالاری و احترام به یکدیگر پایبند باشند.

* نظام آموزشی کشور باید بازنگری شودوی با بیان این که باید شرایطی رقم بخورد که در مدارسمان دانش آموزانی را تربیت کنیم که آزادانه عمل کرده و اختیار تصمیم‌گیری داشته باشند، عنوان کرد: توجه به انتقال دانش صرف از معلم به دانش‌آموز در کلاس درس و نادیده گرفتن نقش مشاوره و راهنمایی معلم در کنار دانش‌آموزان آسیب بزرگی است که امروز در مدارسمان با آن مواجه هستیم و اگر همه ما بر این باوریم که نسل آینده ما باید متفکر، خلاق و آزاد تربیت شود، باید بازنگری جدی در سیستم نظام آموزشی داشته باشیم و گام‌هایی را برای استقلال بخشی و دادن اختیار تصمیم‌گیری به دانش‌آموزان برداریم.

* نسلی ستیزه‌جو تربیت نکنیموزیر آموزش و پرورش با انتقاد از این که امروز مبنای بسیاری از فعالیت‌ها و برنامه‌های تعلیم و تربیت براساس رقابت شکل می‌گیرد، تاکیدکرد: این موضوع از دوره ابتدایی برای دانش‌آموزان آغاز و تا کنکور ادامه پیدا می‌کند و نتیجه این سیستم رقابتی موجب تربیت نسلی ستیزه جو می‌شود که با دوری از مشارکت‌جویی دائم در حال رقابت با گروه‌ها و دسته‌های دیگر است و دامنه این شکل‌گیری شخصیتی به رفتارهای اجتماعی و فرهنگی جامعه هم انتقال می‌یابد.

دانش آشتیانی گفت: عبور از این چالش‌ها و مشکلات و رفع دغدغه‌هایی که در این بخش وجود دارد تنها با تبدیل آموزش‌و پرورش به گقتمان اصلی کشور محقق می‌شود که در این مسیر تشکل‌های فرهنگی و اجتماعی می‌توانند نقش مهمی در پیشبرد اهداف مدنظر داشته باشد.

* نظام سلامت دانش‌آموزان وفرهنگیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار استوزیر آموزش‌وپرورش همچنین در بازدید ازمرکزتخصصی رادیوتراپی و آنکولوژی امام رضا(ع) با بیان این که نظام سلامت در دانش‌آموزان و فرهنگیان ازجایگاه واهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهارکرد: اگر به سلامت دانش‌آموزان توجه ویژه شود کیفیت آموزشی نیز ارتقا خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه غربالگری دانش‌آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، تصریح کرد: به دلیل وجود مشکلات جسمی پنهان، روند یادگیری در دانش‌آموزان تضعیف می‌شود و این در حالی است که دانش‌آموزان دربدو ورود به مدرسه، غربالگری اولیه را انجام می‌دهند اما در بقیه زمان‌ها به آن پرداخته نمی‌شود و بهتر است به سلامت دانش‌آموزان در حوزه غربالگری شنوایی، بینایی و فیزیوتراپی اسکلت، تخصصی‌تر برخورد شود.

دانش آشتیانی غربالگری  تخصصی دانش‌آموزان را نیازمند اعتبار دانست و افزود: متاسفانه جامعه از معضل عدم توجه به غربالگری رنج می‌برد و این در حالی است که نه خانواده‌ها و نه نظام آموزشی آن طور که باید و شاید به این مقوله توجه می‌کند.

نظام سلامت و درمانی معلمان نیز به مراتب حادتر است و به نظر می‌رسد این موضوع مهم باید در درون بیمه فرهنگیان گنجانده شود.

وزیر آموزش وپرورش افزود: لازم است با بیمه‌ای که برای معلمان در نظر می‌گیریم مذاکره و موضوع غربالگری در بیمه تکمیلی  لحاظ شود.

انتهای پیام.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2