لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

قول تصویب «نظام اقتصاد دانش‌بنیانها» در گشایش بازار کسب‌و‌کارهای کوچک
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
تأمین سرمایه شرکتهای کوچک و متوسط از طریق فرابورس همچنین فعالیت صندوقهای سرمایه‌گذاری جسورانه رسما آغاز شد تا حداقل گامی کوچک برای رفع تنگناهای تأمین مالی شرکتهای دانش‌بنیان و استارت‌آپهای کشور برداشته شود.
سه شنبه, 07 دی 1395

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، پس از سالها تأخیر در ورود به سرمایه‌گذاری حوزه شرکت‌های کوچک و متوسط، سرانجام صندوقهای سرمایه‌گذاری جسورانه رونمایی و بازار شرکتهای کوچک و متوسط فرابورس ایران گشایش یافت تا راهی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپها باز شود.

سرمایه‌گذاری‌های جسورانه (Venture Capital) به مدلی از سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای نوپا، شرکت‌های کوچک با پتانسیل رشد بلند‌مدت اطلاق می‌شود.

این نوع سرمایه‌گذاری منبع بسیار مهمی برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهایی است که کوچکتر از آن هستند تا بتوانند به بازار سرمایه یا بانک‌ها دسترسی داشته باشند؛ این کسب‌وکارها عموماً ریسک بالا و به دنبال آن بازدهی بالایی برای سرمایه‌گذارها دارند.

فرهنگ کسب‌وکار در ژن ایرانیهاستسورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در آئین رونمایی از این صندوق‌ها و گشایش بازار این شرکت‌ها در وزارت اقتصاد و امور دارایی با بیان اینکه فرهنگ حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر از دیرباز در تاریخ این مملکت بوده است، اظهار کرد: حاجی بازاری‌ها چند شاگرد به کار می‌گرفتند و از میان آنها یکی دو نفر که توانمندتر بودند را انتخاب می‌کردند.

وی ادامه داد: بعد از آن به سمت حمایت‌شان می‌رفتند و بخشی از سرمایه‌شان را برای تجارت به آنها اختصاص می‌دادند و در نهایت حجره‌ای برای آنها در کنار حجره خود باز می‌کردند؛ این نشان از عمق فرهنگ حمایت از کسب‌وکارهای نوپا در کشورمان دارد با این تفاوت که الان شکل آن مدرن شده است.

او با بیان اینکه محیط کسب‌و‌کار همواره باید برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوپا فراهم شود تا آنها بتوانند بدون اینکه استخدام دولت شوند در یک فضای باز ایده‌های خود را اجرایی و عملی سازند، گفت: دیوار چند لایه استخدامی در دولت جلوی شکوفایی ایده‌ها را گرفته و با آرمانهای حمایتی از این بخش در تضاد است لذا قانون حمایت از دانش‌بنیانها آمد و محیط دو در دویی را از این سیستم جدا کرد و امروز شاهد تأیید صلاحیت 2هزار و 850 شرکت دانش‌بنیان هستیم.

معاون علمی رئیس‌جمهور ستاری با بیان اینکه در حال حاضر 2 هزار و 850 شرکت دانش‌بنیان تایید صلاحیت شده در کشور وجود دارد، تصریح کرد: رفته‌رفته این فضا در حال رشد است تا جائیکه الان 80 خدمت را برای فعالان این بخش اعم از معافیتهای مالیاتی، گمرکی، تسهیلات سربازی، تفاهم با بیمه و.

تعریف کردیم.

وی با تأکید بر اینکه دیگر صنعت را در دنیا با دودکش نمی‌شناسند، عنوان کرد: همین الان یک استارت‌آپ می‌تواند وسط تهران چند هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد کما اینکه از میان هزاران استارت‌آپ موجود در کشور، چهار مورد با فروش بیش از 3 هزار میلیارد تومان فعال هستند که اصلا در سه چهار سال گذشته وجود خارجی نداشته‌اند.

او با بیان اینکه دیگر سرمایه‌گذاریهای دولت در صنایعی مانند فولاد و.

نه تنها جواب نمی‌دهد بلکه اشتباه است، ابراز کرد: قطعا دولت در سرمایه‌گذاریها، محاسبات و مکان‌یابیها دچار اشتباه می‌شود لذا باید اشتغال از محیط کسب‌وکار پا بگیرد.

ستاری خاطر‌نشان کرد: برای راه‌اندازی یک واحد صنفی یا کسب‌وکار به شکل سنتی باید از 30 ارگان مجوزهای لازم را گرفت اما بعد از راه‌اندازی آن واحد شاهد هستیم تمام این ارگانها دنبال راهی برای پایین کشیدن کرکره آن هستند اما باید به سمتی برویم که همان دستگاه‌ها متوجه شوند بستن شرکتها، خیانت به کشور است.

معاون علمی رئیس جمهور معتقد است دیگر از دوران تخصیص وام برای اشتغالزایی گذشته‌ایم و باید وارد مقوله فرهنگ سرمایه‌گذاری شویم؛ ایده و اختراع سومین و چهارمین عامل و پول عامل ششم هفتم سرمایه‌گذاری است در صورتیکه ملاک سرمایه‌گذاری باید آدمها و تیمها باشد.

وی با اشاره به صندوقهای جسورانه گفت: در حال حاضر 10 شرکت سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌تواند شرکتهای نوپا و طرحهای دانش‌بنیان را مورد حمایت قرار دهد تا ایده‌های آنها به محصول تبدیل شود.

او بار دیگر با تأکید بر اینکه فرهنگ کسب‌وکار در ژن ایرانیها با قدمت 5 هزار سال است، یادآور شد: در حال حاضر بیش از 20 شتابدهنده داریم که هزاران استارت‌آپ در حال کار با آنها هستند.

ستاری افزود: بزرگترین شرکتهای کشور طی دو سه سال آینده همین استارت‌آپها خواهند بود.

بازار ایده فرابورس مانع فرار مغزها می‌شودشاپور محمدی؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در این مراسم با بیان اینکه بورس با این اقدام نشان داد که سرمایه‌های فکری و انسانی می‌تواند به اندازه منابع مالی ارزشمند باشد، اظهار کرد: امروزه دانش قیمت دارد و رشد استارت‌آپها و شرکتهای دات‌کام گویای این موضوع است.

وی عنوان کرد: در لایحه برنامه ششم توسعه کشور به مجلس در حالی بر لزوم تقویت بازار سرمایه تاکید شده که سهم شرکتهای کوچک و متوسط در اقتصاد ایران رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

محمدی با بیان اینکه راه‌اندازی این بازار پیامی به افراد خلاق و ابزاری برای جلوگیری از فرار مغزهاست، گفت: راه‌اندازی بازار ایده در فرابورس همچنین معاملات شرکتهای کوچک و متوسط می‌تواند منشا فرصت برای همه بازیگران بازار سرمایه باشد و رشد شرکتهای دانش‌بنیان سریع‌تر از شرکتهای صنعتی، خدماتی و حتی تجاری بوده و حضور در بازار سرمایه می‌تواند به شرکتهای دانش بنیان برای افزایش صادرات کمک کند.

بنگاه‌های کوچک 60 درصد اشتغال صنعتی کشور را دارندمسعود خوانساری؛ رئیس اتاق بازرگانی تهران هم که یکی از سخنرانان این مراسم بود سخنان خود را با امید به فعالان بخش خصوصی آغاز کرد و با بیان اینکه امید می‌رود در نیمه دوم امسال که در آن قرار داریم یا سال آینده با رونق اقتصادی مواجه شویم، اظهار کرد: با وجود کشورهای همسایه و منطقه، ایران با بازاری 400 میلیونی مواجه است.

وی عنوان کرد: متأسفانه برخی معضلات نظیر نظام مالیاتی، قانون کار، بحرانهای ارزی، نظام تأمین اجتماعی و.

نمی‌گذارد اقتصاد ایران رو به جلو باشد.

او با تأکید بر اینکه کاهش قیمت نفت دلیل خوبی برای توجه جدی به تقویت بنیان بخش خصوصی بود، تصریح کرد: شالوده بخش خصوصی هم بنگاه‌های کوچک هستند که بالغ بر 60 درصد اشتغال صنعتی را در کشور ما شامل می‌شوند.

خوانساری گفت: جزو 10 کشور اول دنیا از منظر تحصیل کرده‌های دانشگاهی هستیم اما فضای کاری و اشتغال خوبی برای آنها ایجاد نشده است و از این حیث ضرورت است که به سمت سرمایه‌گذاری روی بنگاه‌های کوچک برویم.

وی خاطر‌نشان کرد: برای تداوم کار بنگاه‌ها نیاز است که موانع را برداریم؛ اقتصاد ما اغلب بانک محور است و بخش اعظم اعتبارات بانکی به بنگاه‌های بزرگ اختصاص می‌یابد و به بنگاه‌های کوچک کمتر توجه می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ابراز کرد: اقدام فرابورس برای فراهم کردن شرایط تأمین مالی برای بنگاه‌های کوچک اقدامی پسندیده و موثر است اما در ادامه مسیر باید مجوزها زائد را هم شناسایی کنیم و تسهیلات بیشتری برای این بنگاه‌ها در نظر بگیرد.

95 درصد اقتصاد کشور دست بنگاه‌های کوچک استعلی یزدانی؛ معاون وزیر صنعت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه 88 هزار بنگاه از وزارت صنعت پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند، گفت: بالغ بر 95 درصد اقتصاد کشور در دست بنگاه‌های کوچک و متوسط صنعتی است.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل پیش‌روی این بنگاه‌ها موضوع نقدینگی و منابع مالی است، ابراز کرد: علی‌رغم مصوبات شورای پول و اعتبار در این حوزه اما همچنان با مشکلاتی مواجه هستند که باید به راه‌های دیگری متوسل شویم.

او افزود: امروز 87 بنگاه را با شرایط قابل قبولی به فرابورس برای تأمین مالی معرفی کردیم که چهار واحد پذیرفته شده‌اند؛ تعداد زیاد بنگاه‌های کوچک فعال در کشور، ورود به بازار سرمایه را بی چون و چرا می‌کرد.

یزدانی با بیان اینکه زمانی تشکیل بانک صنایع کوچک مطرح شد و حتی بانکهایی نظیر پارسیان و صنعت و معدن به سمت ایجاد معاونت صنایع کوچک رفتند، گفت: برگرفته از الگوی جهانی، نیازمند ایجاد شرایط متفاوت‌تری بودیم تا بتوانند در فضای رقابتی خود را ارتقا دهند و حضور مستحکمی در بازار داشته باشند.

نظام جامع مالی اقتصاد دانش‌بنیانها به زودی تصویب می‌شودمحمدرضا پورابراهیی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم که مهمان وزارت اقتصاد در این مراسم بود با اعلام اینکه طرح نظام جامع مالی را به‌زودی در مجلس تصویب می‌کنیم، گفت: البته برای حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط این تنها کار نیست و دولت هم باید دستورالعمل‌هایی را وضع کند.

وی با بیان اینکه ایران رتبه اول علم و فناوری را در منطقه دارد، ابراز کرد: کشوری با انباشت علم و رتبه 15 تولید علم در دنیا هستیم و الان وقتش رسیده که به سمت تبدیل علم به ثروت برویم.

او افزود: طی یکی دو سال اخیر 25 واحد شاخص رتبه علمی کشور ارتقا یافته است.

پورابراهیمی همچنین با توجه به تلاش ایران برای دستیابی به قله‌های رفیع دانش‌بنیان گفت: کمیته تخصصی دانش‌بنیان را ذیل کمیسیون اقتصادی مجلس راه‌اندازی کرده‌ایم تا بتوانیم مسیر تجاری‌سازی علم را تسهیل کنیم.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2