لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نمی‌توان دانش‌آموز را به انتخاب رشته اجبار کرد
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه دوره ابتدایی مهمترین دوره تحصیلی برای کسب مهارت است، گفت:از منظر تعلیم و تربیت نمی‌توان فردی را به انتخاب رشته تحصیلی اجبار کرد.
دوشنبه, 06 دی 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فخرالدین دانش آشتیانی در سلسله نشست‌های قطبی با مدیران کل آموزش‌و پرورش استان‌های کشور اظهار کرد: مدیر با کارمند اداری متفاوت است و باید مدیران مدرسه با دقت انتخاب شوند.

داشتن طرح و ایده از ویژگی‌های اصلی یک مدیر است و او باید معلم بودن را تجربه کرده باشد.

مدیر مدرسه باید رابطه صمیمی با دانش‌آموزان خود داشته باشد و شادابی و نشاط را در محیط مدرسه برقرار کند.

وی بر ضابطه‌مندی انتخاب مدیران تأکید و گفت: نقش مدیر مدرسه از رئیس منطقه تاثیرگذارتر است و با کاربست ضابطه‌مندی در انتخاب مدیران می‌توان مدارس منضبط و پیشرو به سمت اهداف تعلیم وتربیت را ایجاد کرد.

** پرورش در دست معلم استوزیر آموزش‌وپرورش تفکیک موضوع پرورش از آموزش را کاری ناصواب دانست و افزود: موضوع پرورش در دست معلم است،  نحوه حرف زدن معلم بر دانش آموز تاثیرگذار است، پس باید این نگرش تصحیح شود.

وی با اشاره به شاخص‌های سند تحول بنیادین در موضوع تربیت یادآور شد: در برنامه‌ریزی کشورها، موضوعات تربیتی در برنامه درسی آورده می‌شود آن هم نه به صورت محدود در قالب یک ماده درسی بلکه مؤلفه‌های تربیتی توسط تمام معلمان اجرا می‌شود.

تفکر در طرح درس معلمان یک ضرورت است و یکی از برنامه‌های معلمان باید این باشد که طرح درس خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا روحیه اعتماد به نفس، مسئولیت‌پذیری و مشارکت‌جویی در دانش‌آموزان تقویت شود.

** دوره ابتدایی مهمترین دوره تحصیلی برای کسب مهارتدانش آشتیانی از دوره ابتدایی به عنوان مهم‌ترین دوره تحصیلی برای کسب مهارت آموزی نام برد و خطاب به مدیران کل آموزش‌و پرورش استان‌های کشور گفت: مدرسه محوری را جزو برنامه‌های کاری خود قرار دهید و تلاش کنید تا انگیزه معلمان ارتقا یابد.

وی بر تعاملات آموزش‌و پرورش با نمایندگان مجلس تاکید و بیان کرد: باید با تعامل مناسب با نمایندگان در یک فضای صمیمی و با حفظ استقلال اجرایی و مدیریتی در جهت دستیابی به اهداف تعلیم وتربیت حرکت کنیم.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به کارگروه‌های تشکیل شده برای انجام برنامه‌های کوتاه مدت و اشاره به کارگروه اقتصاد آموزش‌و پرورش به عنوان اولین کارگروه افزود: عنوان دومین کارگروه تشکیل شده کارگروه تفویض اختیار و ساماندهی فرآیندهاست که وظیفه دارد وضعیت اختیارات استانی را تا اسفند ماه سال جاری مشخص کند و این کار با مدیریت استان ها ادامه می‌یابد ‌به عبارت دیگر اختیارات در قبال پاسخگویی به استان‌ها و در سطح استان نیز به مناطق و مدارس تفویض خواهد شد تا بدین ترتیب بحث اصلی مدرسه محوری که در آن مدرسه دارای اختیارات است، شکل گیرد.

** تشکیل کاگروه معیشت معلمانوی در ادامه از کارگروه سوم با عنوان کارگروه وضعیت معیشت معلمان نام برد که در تلاش است تا با بررسی و برنامه‌ریزی مشخص کند که با استفاده از ظرفیت‌های موجود در سطح کشور چگونه می‌توان به معلمان خدمات بیشتری ارائه داد.

وزیرآموزش و پرورش از کارگروه چهارم با نام کارگروه سند تحول یاد کرد که وظیفه دارد برنامه ها و فعالیت های استانی تا سطح منطقه و مدرسه را تعریف کند و برای زیر نظام هایی که اجرایی شدن سند تحول درآن ها مصوب شده، برنامه عملیاتی مشخص کند.

** مشارکت با سایر دانشگاه‌ها برای تأمین نیروی انسانی آموزش وپرورشدانش آشتیانی از کارگروه نیروی انسانی به عنوان پنجمین کارگروه نام برد که بیشتر مربوط به دانشگاه فرهنگیان است و ادامه داد: با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان به تنهایی قادر به تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش نیست این کارگروه وظیفه دارد با راهکارهای دیگری از جمله مشارکت با سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش با اولویت آموزش ابتدایی بپردازد.

وی با اشاره به این نکته که در هر یک از این کارگروه‌ها مدیران کل استانی می‌توانند براساس روال تعیین شده به ارائه نظر و پیشنهاد بپردازند تا غنای بیشتری در نتیجه حاصل شود،‌ خاطر نشان کرد: ششمین کارگروه تشکیل شده کارگروه هدایت تحصیلی است که البته زودتر از دیگر کارگروه‌ها تشکیل شده و باید تعیین تکلیف شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وزیر آموزش و پرورش گفت: از منظر تعلیم و تربیت  نمی‌توان فردی را به انتخاب رشته تحصیلی اجبار کرد این امر باید با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود صورت گیرد بنابراین شایسته است، کارگروه مورد نظر در این زمینه به یک راه حل اساسی دست یابد.

دانش آشتیانی در ادامه به دو کارگروه دیگر به نام کارگروه سازمان نظام معلمی با وظایفی چون توانمندسازی، حرفه‌ای بودن، آموزش‌های ضمن خدمت، رتبه بندی معلمان اشاره کرد و افزود:‌ این موارد باید مرحله به مرحله باید با نظارت بیشتر و البته تصدی‌گری کمتر در حوزه ستادی و استانی اتفاق افتد همچنین کارگروه بعدی کارگروه ارزشیابی بوده که موظف است شاخص‌های لازم برای ارزشیابی معلمان را منفک از ارزشیابی کارمندان به جهت عدم سنخیت کاری این دو قشر تهیه و تنظیم کند.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2