لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

افت سود 2هزار میلیاردی صندوق فرهنگیان در سه سال اخیر/ماجرای بخشش ساختمان 200 میلیاردی
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
قائم مقام سابق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه در سال‌های 93 و 94 این صندوق افت سود دو هزار میلیاردی داشته است،گفت:‌ 90 میلیارد تومان وام را با یک چک پرداخت کرده و به ازای آن ساختمان مخروبه‌ای درخیابان جمهوری دریافت کرده‌اند.
جمعه, 03 دی 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با مشخص شدن فساد مالی 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان و ورود دادستانی کشور به این ماجرا، برخی افراد برای انجام بازجویی احضار و بازداشت شدند که شهاب‌الدین غندالی ــ مدیرعامل سابق صندوق فرهنگیان یکی از افراد بازداشت شده است.

هرچند در ابتدا فساد مالی 8 هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان از سوی مسئولان صندوق پذیرفته نمی‌شد و آنها از بدهی 3 هزار میلیارد تومانی 5 نفر به بانک سرمایه خبر داده دولت‌های گذشته را متهم می‌کردند اما این روزها حتی معاون اول رئیس‌جمهور نیز رقم 8 هزار میلیاردی و تخلف در برخی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق فرهنگیان را تأیید می‌کند.

بخشی از تخلفات صندوق فرهنگیان بدین شرح است:‌ در پرونده تخلفات صورت گرفته در بانک سرمایه کاهش مطالبات غیرجاری از طریق تهاتر با املاک یا سایر دارایی‌های مورد نظر بدهکاران صورت می‌گرفت، از سوی دیگر تعداد قابل توجهی از مطالبات کلان مربوط به اشخاصی است که قبلاً سابقه بدحسابی در تسهیلات و تعهدات دریافتی داشته‌اند و از طریق تهاترهای معنا‌دار و تحمیلی دارایی خود، بدهی‌های قبلی خود را تسویه کرده‌اند.

کارشناسی املاک افراد در بسیاری موارد با قیمت‌های منطقه‌ای و عرف بازار فاصله مشهود داشته و در رابطه با آنها بزرگ‌نمایی صورت گرفته و بخش قابل توجهی از اسناد و فعالیت‌ها صوری بوده است.

اما به‌غیر از تخلفات مالی،  صندوق ذخیره در دوران مدیریت آقای غندالی افت سود محسوسی را داشته است که فردی پاسخگوی آن نیست.

در زمان مدیریت سه‌ساله وی حداقل 1000 میلیارد تومان کاهش سود وجود داشت و در واقع ضرر حداقل 1000 میلیاردی از بابت افت سود به معلمان و اعضای صندوق وارد شده است.

امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این رابطه معتقد است: با اتفاقاتی که در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داده هم‌اکنون تمام تلاش ما بازگرداندن وجوه از دست رفته فرهنگیان است، از بین 30 نفری که 8 هزار میلیارد تومان را گرفته‌اند برخی 500 تا 1000 میلیارد تومان وام برای شرکت‌های صوری دریافت کرده‌اند، این افراد با پشتوانه یک چک وام‌های کلان گرفته‌اند و آن را برای ساخت‌و ساز اهداف شخصی خود هزینه کرده‌اند.

وی افزود: از این 30 نفر 10 نفر جزو افراد اصلی هستند و به آنها اولتیماتوم داده‌ایم تا وجوه را بازگردانند و این مهم است تا وجوه به غارت رفته بازگردد و مجلس نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری دارد.

*1300 میلیارد تومان برای اجرای دستورات مدیرعاملدر رابطه با وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان رضا محدث قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان به تسنیم گفت:‌ 1300 میلیارد تومان به فردی داده‌اند تا در جلسات دستورات مدیرعامل قبلی صندوق را اجرا کند درحالی که این فرد 10 درصد از سهام صندوق ذخیره را خریداری کرده است.

وی افزود: فرد دیگری نیز هزار میلیارد تومان وام دریافت کرده است و این وام‌ها از سوی بانک سرمایه با دستور آقای غندالی (مدیرعامل اسبق)  به برخی افراد خاص پرداخت شده است.

به فردی دیگر نیز90 میلیارد تومان به واسطه یک چک پرداخت کرده‌اند و این فرد در خیابان جمهوری یک ساختمان مخروبه را به ارزش دو میلیارد تومان به صندوق داده و وام 90 میلیاردی دریافت کرده است.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه وام‌های کلان را به افراد و آشنایان خود پرداخت کرده‌اند، گفت:مسئله مهم دیگر فساد مالی در زیرمجموعه های صندوق ذخیره است که این مسئله رو به فراموشی است.

محدث بیان کرد:‌ صندوق ذخیره بیش از 20 شرکت زیرمجموعه خود دارد و این صندوق در سال 92 یک هزار و 150 میلیارد تومان سود داشت در جلسه‌ای که سال 92 داشتیم و صندوق را به آقای غندالی تحویل دادیم، آقای حاجی اعلام کرد این سود «الکی» است بنابراین حسابرس موضوع را بررسی کرد و مشخص شد مجموع سود صندوق در سال 92، یک هزار و 150 میلیارد تومان است و هیچ بدهی نیز وجود ندارد.

وی افزود: آقای امید علی (مدیرعامل صندوق در سال 92) در آن جلسه اعلام کرد، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که فقط در بخش قسمت پتروشیمی که هم اکنون در حال ساخت است و سال آینده به بهره برداری می‌رسد حداقل 600 میلیارد تومان سودآوری داشته باشیم و در سال 93 مجموع سود صندوق به یک هزار و 500 میلیارد تومان برسد.

* کاهش سود صندوق فرهنگیان در سال‌های 93 و 94قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: آقای غندالی در سال 93 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان بود که سود صندوق را به 900 میلیارد و در سال 94 به 400 میلیارد تومان رساند، این افت شدید سود به دلایل مختلف از جمله سوءمدیریت بود که باید به آنها پاسخ داده شود.

محدث بیان کرد:‌ مجموعه تخلفات بانک سرمایه تنها بخشی از ماجرا است و بخش مهم دیگر کاهش سود صندوق ذخیره فرهنگیان است که باید به طور دقیق بررسی و مشخص شود چرا این صندوق حدود دو هزار میلیارد تومان افت سود داشته است اما هیچ کس این موضوع را پیگیری نمی‌کند.

* ماجرای ساختمان 200 میلیاردیوی با اشاره به اینکه شرکت سرمایه گذاری که باید کار سرمایه گذاری انجام دهد را به یک ورزشکار و دوستان او واگذار کرده‌اند، گفت: با یک چک به افراد پول پرداخت می‌کردند و خیانت‌های زیادی در مجموعه شرکت‌ها صورت گرفته است.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: در سال 92 حدود 8 هزار میلیارد تومان ملک تحویل مسئولان جدید صندوق ذخیره دادیم و سود صندوق نیز یک هزار و 150 میلیارد تومان بود.

ساختمان آموزش و پرورش با پول صندوق خریداری شده است که ارزش آن حدود 200 میلیارد تومان است و اسنادی وجود دارد که آن را نیز بخشیده‌اند.

* اگر بدهی مربوط به دولت گذشته است چرا در جلسه سال 92 نگفتند؟محدث تصریح کرد: مسئولان صندوق اعلام می‌کنند که 350 خودرو خارجی وارد و بین فرهنگیان توزیع کرده‌اند اما این خودروها را برخی مسئولان صندوق از جمله مشاوران دریافت کرده‌اند باید مجلس به این مسائل وارد شود؛ برخی افراد از جمله آقای نجفی اعلام می‌کنند که بخشی از  بدهی‌ها مربوط به دولت گذشته است، در سال 92 جلسه‌ای داشتیم و صندوق را به مسئولان فعلی تحویل دادیم که هیئت امنای صندوق نیز در آن جلسه حضور داشتند اگر این بدهی وجود داشت چرا آن زمان اعلام نکردند و صورت جلسه را امضا کردند.

اگر به درستی عمل نکرده بودیم بنده که به عنوان قائم مقام صندوق ذخیره بودم الان نباید معلمی می‌کردم و باید در برخی از کشورهای خارجی صاحب مال و ثروت بودم.

* هزار میلیارد تومان وام برای ساخت فیلم فقط با یک چکوی اظهار کرد: فردی برای ساخت فیلم هزار تا هزار و 300 میلیاردتومان وام آن هم با چک دریافت کرده است و نتوانسته آن را پرداخت کند.

اگر این وام را از صندوق شستا یا بانک‌های دیگر گرفته بودند معادل آن ملک می‌خواستند بنابراین در جاهایی که می‌توان لانه کرد از جمله صندوق ذخیره وارد می‌شوند و بدون داشتن وثایق لازم و تنها با چک وام کلان دریافت و آن را پداخت نمی‌کنند.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه 8 هزار میلیارد تومان معلمان حیف و میل شده اما هیچ اعتراضی نشده است و هیچ کس پاسخگو نیست، گفت: برای پنهان ماندن تخلفاتشان به صورت خانوادگی و فامیل بازی در صندوق فرهنگیان عمل می‌کردند.

* ماجرای ورود خودروهای لوکسمحدث بیان کرد: هم‌اکنون خیانت اصلی در شرکت‌های زیرمجوعه صندوق فرهنگیان است، حتی شرکت لیزینگ فرهنگیان نیز باید بررسی و مشخص شود که خودروهای خارجی چگونه وارد شده‌اند چون حدود 400 تا 500 میلیون تومان در این ماجرا ردو بدل شده است.

مسئولان صندوق پذیرفته‌اند 358 ماشین خارجی وارد کرده‌اند این ماشین‌ها بالای 80 میلیون تومان وام داشته است، می‌توانستند این وام را خرد کرده و بین تعداد زیادی از معلمان تقسیم کنند اما با روحیه اشرافی‌گری برای خودروهای لوکس وام 80 میلیونی پرداخت کردند که قسط آن ماهانه دو میلیون تومان است آیا یک معلم ساده توانایی پرداخت چنین مبلغی را دارد؟وی عنوان کرد:  آقای غندالی حکم حقوقش را منتشر کرد که رقم آن 13 میلیون و رقم فیش حقوقی‌اش 16 میلیون تومان بود آیا فردی که در صندوق ضرر داده و کاهش سود داشته است باید این مبلغ حقوق دریافت کند؟یا باید او را بازخواست کرد که چرا این همه افت سود داشته است.

قائم‌مقام اسبق صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: چرا اعضای هیئت مدیره صندوق ذخیره عملکرد غندالی را مورد بازخواست قرار ندادند و از او نپرسیدند که چرا انقدر کاهش سود داشته است، متاسفانه هم‌اکنون ضعف مدیریتی صندوق در حال گُم شدن است در حالیکه باید بررسی شود که چرا در طول این سال‌ها سود صندوق افت داشته است.

آقایان مظفر، حاجی و فانی باید در این رابطه پاسخگو باشند.

محدث ادامه داد:‌ هیئت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان باید پاسخ دهد که چرا افراد بدون تخصص در شرکت‌های زیرمجموعه صندوق به کار گرفته شدند به عنوان مثال مدیرعامل یک شرکت عظیم را در اراک، معلم یک هنرستان بود د آیا چنین فردی از اقتصاد سرد می‌آورد ، متاسفانه صندوق و شرکت‌های زیرمجموعه را به صورت فامیلی اداره می‌کردند.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2