لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سرانه مدارس واریز نمی‌شود/واریز کمک‌های مالی به حساب شخصی مدارس تخلف است
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
سخنگوی کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس با اشاره به اینکه سرانه مدارس به خوبی واریز نمی‌شود و بسیاری از نیازهای مدارس باقی می‌ماند، گفت: دریافت پول به صورت نقدی یا به حساب شخصی توسط مدارس تخلف است.
جمعه, 03 دی 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صراحتاً اعلام می‌کند: «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد»، اما بسیاری از مردم جامعه هنوز در رابطه با اجرا یا عدم اجرای این اصل بلاتکلیفند.

در حالی که طبق اصل 30، تحصیل در مدارس دولتی باید رایگان باشد کمتر مدرسه‌ای را می‌توان یافت که این قانون در آن اجرایی شود.

مدارس دولتی در اغلب مناطق حتی مدارس شبانه‌روزی که پذیرای دانش‌آموزان محروم روستایی است، از تأمین هزینه‌های جاری ناتوانند و در نبود کمک‌های دولتی به‌ناچار از خانواده‌ها پول دریافت می‌کنند و سال‌هاست که «پول» به کشمکشی میان خانواده‌ها و مدیران مدارس تبدیل شده است.

مسئولان آموزش و پرورش در فصل ثبت‌نام اعلام می‌کنند که دریافت هزینه در مدارس دولتی ممنوع است اما همزمان با بازگشایی مدارس و تشکیل انجمن اولیا و مربیان شهریه‌ای که خانواده‌ها باید به مدرسه پرداخت کنند، مصوب و به آنها تکلیف می‌شود،  در این میان اگر خانواده‌ای در برابر پرداخت شهریه مقاومت کند این موضوع به کشمکشی میان آنها و مسئولان مدارس تبدیل می‌شود.

آموزش‌وپرورش دستورالعمل خاصی را برای دریافت کمک‌های مردمی ابلاغ نمی‌کند و همواره از اختیاری بودن این موضوع صحبت می‌شود، به‌اذعان مسئولان آموزش و پرورش کمک‌های خانواده‌ها به مدارس داوطلبانه اما ضروری است و در شرایطی که شیوه‌نامه خاصی در این رابطه وجود ندارد مدارس در مناطق مختلف شهر به‌اختیار خود رقم‌های متفاوتی را تعیین و از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، مبالغی که در بالای شهر بیشتر و در مناطق جنوبی شهر کمتر است.

دریافت کمک‌های مالی از خانواده‌ها سال‌هاست در نبود سرانه‌های دولتی به یک رویه ثابت در مدارس دولتی تبدیل شده است و این موضوع آسیب‌هایی را نیز به‌همراه دارد.

یکی از معلمان در این رابطه به تسنیم می‌گوید: مدارس دولتی به‌دلیل نبود سرانه از خانواده‌ها کمک‌های مالی دریافت می‌کنند و همین مسئله منجر به بروز آسیب‌هایی شده است.

از سوی آموزش و پرورش رقم خاصی برای دریافت کمک‌های مردمی اعلام نمی‌شود و مدیران مدارس به‌اختیار خود رقم‌های خاصی را اعلام می‌کنند و گاه مشاهده می‌شود یک مدیر حساب شخصی خود را برای دریافت کمک‌های مالی اعلام می‌کند که در برخی موارد شاهد تخلفاتی  در این رابطه هستیم و پول‌ها حتی برای تجهیز مدرسه هزینه نمی‌شود و در این رابطه بحث نظارت‌ها باید قوی‌تر باشد.

در همین رابطه حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تسنیم می‌گوید: کمک مالی مردم به مدارس منع قانونی ندارد و مردم در اغلب موارد به صورت داوطلبانه کمک می‌کنند.

وی افزود: کمک‌های مالی که مدارس از خانواده‌ها دریافت می‌کنند براساس مصوبات انجمن اولیا و مربیان است و این پول‌ها باید به حساب مدرسه واریز شود نه اشخاص.

اگر مدرسه‌ای کمک‌های مالی را نقدی یا به حساب شخصی دریافت کند این مسئله قطعاً تخلف است و مسئولان ارزیابی آموزش‌وپرورش وظیفه بررسی و نظارت بر این موضوع را دارند.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: انجمن اولیا و مربیان که میزان شهریه دریافتی در مدارس دولتی را مصوب می‌کند باید بر نحوه هزینه‌کرد این مبالغ توسط مدیر مدرسه نظارت داشته باشد تا مبالغ به درستی و درجهت نیازهای مدرسه هزینه شود.

میرزاده ادامه داد: سرانه مدارس به خوبی واریز نمی‌شود و همین مسئله منجر شده است تا بسیاری از نیازهای مدارس باقی بماند.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2