لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

هفته قصه‌گویی و معرفی شب یلدا در دبستان‌های کشور برگزار می‌‌شود
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
هفته قصه‌گویی در مدارس ابتدایی با هدف معرفی سیره زندگی پیامبر اسلام و آیین سنتی شب یلدا برگزار می‌شود.
سه شنبه, 30 آذر 1395

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هفته قصه‌گویی در مدارس ابتدایی سراسر کشور از 28 آذر تا 4 دی ماه 95 برگزار می‌شود.

در شیوه نامه هفته قصه‌گویی آمده است: قصه یکی از موثرترین واسطه‌های تربیتی است که ترویج مبانی رفتاری و تربیتی را در جامعه مخاطبان کودک و نوجوان تسهیل می‌کند.

قصه با حذف واسطه‌های ارتباطی در رابطه تنگاتنگ میان قصه‌گو و مخاطب مرزهای رسمیت در ارتباطات میان فردی را از میان برمی‌دارد و با صمیمیت و تأثیرگذاری کلان بر مخاطب وی را از حالتی منفعل خارج می‌کند.

تأثیر قصه‌گویی آن زمان آشکار می‌شود که شنونده کودک و نوجوان در مقام کنشگری به تفسیر و تحلیل آنچه شنیده است، می‌پردازد.

مأموریت قصه‌گو این است که با استفاده از ابزار بیان و بدن مخاطب خود را در موقعیتی قرار دهد که وی به تفسیر موقعیت بپردازد مرزهای زمان و مکان را پشت سربگذارد و در سفر زمان تجربه کسب کند.

قصه به جز کارکردهای تربیتی نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ و سنن ملی و مذهبی دارد و ادبیات شفاهی و فرهنگ عامه را رواج می‌دهد و اصالت خود را حفظ می‌کند.

با توجه به مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و مباحث مطرح شده در دروس آموزشی دانش‌آموزان در راستای تسهیل فرآیند یادگیری کودکان، قصه ابزار مناسبی است تا با بهره از کارکردهای آن کارایی روش آموزشی معلمان و اثربخشی مباحث آموزشی افزایش یابد.

آموزش و پرورش به مناسبت ولادت پیامبر و هفته وحدت و گرامیداشت آیین یلدا به عنوان میراث فرهنگی ایرانیان هفته قصه‌گویی در مدارس ابتدایی را برگزار می‌کند.

اهداف این طرح عبارتند از :معرفی اسوه رحمت و معنویت پیامبر اسلام، برجسته کردن آرمان رحمانی اسلام با تاکید بر موضوع جهان عاری از خشونت و بی‌عدالتی، احیای سنت قصه‌گویی و انتقال این میراث ارزشمند به نسل جدید به ویژه در شب یلدا، برجسته کردن نقش قصه‌گویی به عنوان یک ابزار کمک آموزشی و آموزش غیرمستقیم مبانی و مفاهیم ارزش‌های دینی و ملی به ویژه تشریح فلسفه نامگذاری هفته وحدت.

شیوه اجرای طرح بدین شرح است:شایسته است مربیان تربیتی و آموزگاران از منابع مناسب برای قصه‌گویی استفاده کنند.

در اجرای قصه با مضامین زندگی پیامبر اسلام و سیره ایشان از منابع موثق و منتشر شده توسط ناشران معتبر استفاده شود.

دعوت از قصه‌گویان در جمع دانش‌آموزان به ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در جهت تکریم آنها در ایجاد حس همدلی بسیار موثر است.

تمهید مقدمات برپایی سفره شب یلدا در کلاس‌های مدارس ابتدایی با مشارکت دانش‌آموزان و احیای طولانی‌ترین شب سال مدنظر باشد.

انتهای پیام.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2