لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

جزئیات هفته قصه گویی در مدارس ابتدایی اعلام شد
منبع خبر:خبرگزاری مهر
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: هفته قصه گویی به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و شب یلدا، در مدارس ابتدایی سراسر کشور اجرا می شود.
یکشنبه, 28 آذر 1395

مهدی فیض در گفتگو با خبرنگار مهر، از اجرای طرح قصه گویی در مدارس خبر داد و افزود: هفته قصه گویی از ۲۸ آذر آغاز و تا چهارم دی ماه ۹۵ در مدارس ابتدایی کشور ادامه دارد.

وی ادامه داد: قصه یکی از موثرترین واسطه های تربیتی است که با کمک آن مبانی رفتاری و تربیتی را در جامعه مخاطبان کودک و نوجوان می توانیم ترویج دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: قصه با حذف واسطه های ارتباطی در رابطه تنگاتنگ میان قصه گو و مخاطب، مرزهای رسمیت در ارتباطات میان فردی را از میان برمیدارد و با صمیمیت و تاثیرگذاری کلان بر مخاطب، او را از حالتی منفعل خارج می کند.

وی با بیان اینکه تاثیر قصه گویی هنگامی آشکار می شود که کودک و نوجوان به تفسیر و تحلیل آن می پردازند، گفت: ماموریت قصه گو این است که با استفاده از ابزار بیان و بدن، مخاطب خود را در موقعیتی قرار دهد که او به تفسیر موقعیت بپردازد.

مرزهای زمان و مکان را پشت سر بگذارد و در سفر زمان، تجربه ای کسب کند.

فیض با بیان اینکه قصه به جز کارکردهای تربیتی، نقش بسیار مهمی در ترویج فرهنگ و سنن ملی و مذهبی دارد، بیان کرد: ادبیات شفاهی و فرهنگی عامه را قصه گویی رواج می دهد.

وی با اشاره به مفاد سند تحول بنیادین گفت: به منظور تسهیل فرآیند یادگیری کودکان، قصه ابزارمناسبی است تا با بهره از کارکردهای آن، کارایی روش آموزشی معلمان و اثربخشی مباحث آموزشی، هم افزایی شود.

به همین منظور ما با میمنت ولادت پیامبر اکرم (ص) و به یمن هفته وحدت و همچنین گرامیداشت آئین یلدا، هفته قصه گویی را در مدارس ابتدایی اجرا می کنیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش به اهداف اجرای طرح قصه گویی اشاره کرد و گفت: احیاء سنت قصه گویی و انتقال این میراث ارزشمند به نسل جدید به ویژه در شب یلدا، معرفی اسوه رحمت و معنویت حضرت محمد (ص)، برجسته کردن آرمان رحمانی اسلام با تاکید بر موضوع جهان عاری از خشونت و بی عدالتی، برجسته کردن نقش قصه گویی به عنوان یک ابزار کمک آموزشی، آموزش غیر مستقیم مبانی و مفاهیم ارزش های دینی و ملی به ویژه تشریح فلسفه نامگذاری هفته وحدت از اهداف اجرای طرح قصه گویی است.

وی با توصیه به مربیان مدارس گفت: جهت ایجاد فضای شاد و خاطره انگیز در ذهن دانش آموز، تدابیر لازم را باید بیاندیشند.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2