لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اشتباهات زیادی در تخصیص بودجه پژوهشی داشته‌ایم/ مغفول ماندن پژوهش‌های پایه
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: تاکنون اشتباهات زیادی در تخصیص بودجه پژوهش رخ داده است در واقع اقتصادی که پایه آن فروش نفت و منابع زیرزمینی است پایدار نمی‌ماند.
یکشنبه, 28 آذر 1395

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ سورنا ستاری در هفدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده و دوازدهمین جشنواره ایده‌های برتر و استارتاپ‌های دانشگاهی با بیان اینکه سیستم اقتصادی کشور نیازمند تغییر جدی است، اظهار کرد: پژوهش و فناوری به عنوان پایه‌ای اساسی باید در اقتصاد کشور مدنظر قرار گیرد و پایه اقتصاد در کشور باید مبتنی بر نیروی انسانی جوان و خلاق باشد تا شاهد شکل‌گیری اقتصاد قوی مبتنی بر دانش بنیان در کشور باشیم.

وی ادامه داد: تعابیر و برداشت استباهی که نسبت به پژوهش در کشور وجود دارد باید تغییر کند، تاکنون اشتباهات زیادی در تخصیص بودجه پژوهش رخ داده است در واقع اقتصادی که پایه آن فروش نفت و منابع زیرزمینی است پایدار نمی‌ماند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه پژوهش با بودجه دولت کیفیت و سرانجام مناسبی ندارد، بیان کرد: باید بخش خصوصی در انجام پژوهش‌ها ورود پیدا کند و از نیروی انسانی مستعد در این راستا بهره‌مند شویم زیرا همانطور که شاهد هستیم در کشورهای وابسته به منابع زیرزمینی که مدل سرمایه‌گذاری آنها نیز متاثر از همین منابع است پیشرفتی صورت نمی‌گیرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه باید فرهنگ کارآفرینی در کشور حاکم شود، گفت: تا پیش از فروش نفت، ایران تاریخ علم و فناوری غنی داشت اما اتکا به پول فروش نفت دستاوردهای ما را از بین برد بنابراین باید در کشور زیست بوم کارآفرینی مبتنی بر علم و دانش شکل بگیرد و علم به فناوری تبدیل شود.

وی همچنین عنوان کرد: در سال‌های اخیر در عرصه نیروی انسانی و علمی توسعه و پیشرفت خوبی را در کشور شاهد هستیم و شرکت‌های دانش بنیان با فعالیت خود تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور گذاشته‌اند به گونه‌ای که تاکنون حدود 2 هزار و 800 شرکت دانش بنیان با فروش بیش از 20 هزار میلیارد تومان را داشتیم؛ پیش‌بینی می‌شود میزان فروش آنها آخر سال جاری بیش از 30 هزار میلیارد تومان شود.

او در بخش بعدی صحبت‌های خود درباره پژوهش‌های پایه عنوان کرد: در سال‌های اخیر پژوهش‌های پایه مورد غفلت قرار گرفته است در واقع دولت‌ها وظیفه سرمایه‌گذاری روی پژوهش‌های پایه را دارند زیرا تا زمانیکه GDP کشور بالا نرود هیچ فردی این پژوهش‌ها را جدی نمی‌گیرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه باید پژوهش‌های پایه و مرز دانش را از پژوهش‌های تجاری تفکیک کنیم، ابراز کرد: در بخش پژوهش‌های تجاری دولت نباید ورود کند زیرا شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی باید در این زمینه وارد شوند در بخش پژوهش‌های پایه و مرز دانش که اقتدار کشور به آن وابسته است نیز بعد از چند سال فعالیت پژوهش تجاری خروجی کار می‌شود همچنین طی این سه سال معاونت علمی و فناوری توجه ویژه‌ای به این بخش داشته و میزان کمک‌های معاونت به تحقیقات پایه و مرز دانش افزایش قابل ملاحظه‌ای در کشور نشان می‌دهد.

وی همچنین درباره بودجه بخش پژوهش گفت: در بودجه سال 96 افزایش بودجه پژوهش دیده شده که در صورت تصویب مجلس، بودجه پژوهش 1.

5 درصد بودجه کشور می‌شود که با این اقدام امیدواریم تحولی جدی و زیرساختی در حوزه پژوهش ایجاد شود.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2