لیست مدارس تهران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

افزایش سرقت علمی به دلیل هزینه‌بر بودن شکایت/ استادان در سرقت علمی نقش دارند
منبع خبر:خبرگزاری تسنیم
نشست «بررسی سرقت علمی از منظر حقوقی» در پژوهشگاه علم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) برگزار شد و عضو هیئت علمی این پژوهشگاه به صراحت گفت: اگر مجازات اجرا شود و برای افراد قابل لمس و دیدن باشد تا حدی از وقوع این جرم می‌کاهد.
یکشنبه, 28 آذر 1395

به گزارش سرویس علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ صفر بیگ‌زاده عضو هیئت علمی پژوهشگاه علم و فناوری اطلاعات ایران(ایرانداک) در نشست بررسی سرقت علمی از منظر حقوقی به مقررات سرقت یافته علمی در محیط‌های دانشگاهی اشاره و اظهار کرد: بخشی از قوانین مربوط به دانشجو و بخشی مربوط به استادان است.

وی گفت: ما باید به علت گسترش سرقت علمی با وجود قوانین پی ببریم؛ اگر مجازات اجرا شود و برای افراد قابل لمس و دیدن باشد تا حدی از وقوع جرم می‌کاهد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران افزود: یکی از دلایلی که سرقت علمی را افزایش داده، این است که رسیدگی به دعاوی برای شاکی هزینه‌بر است و رغبتی برای پیگیری در افراد ایجاد نمی‌کند.

بیگ‌زاده تاکید کرد: استادان راهنما وظیفه بررسی اصالت محتوا را برعهده دارند و اگر این وظیفه به خوبی انجام نشود استاد نیز در این سرقت دخیل است.

در ادامه این نشست، محمدحسین ساکت؛ وکیل پایه یک دادگستری و عضو هیئت مدیره مرکز پژوهش‌های میراث مکتوب با اشاره به پیشینه سرقت علمی اظهار کرد: مسئله سرقت علمی سابقه بسیار کهن در ادبیات کشورمان دارد؛ با توجه به پیشرفت‌های حوزه فناوری نیز سرقت علمی افزایش پیدا کرده و محسوس‌تر شده است.

وی افزود: باید از 10 سال پیش واکنش نسبت به سرقت علمی شکل می‌گرفت؛ به نظر می‌رسد که جریمه نقدی در محو این پدیده موثر نیست بنابراین پیشنهاد می‌شود محرومیت از تحصیل به عنوان مهم‌ترین عامل بازدارنده در نظر گرفته شود.

عضو هیئت مدیره مرکز پژوهش‌های میراث مکتوب با ابراز بی‌تمایلی نسبت به افزایش شدت مجازات گفت: برخی از استادان در جریان سرقت علمی نقش دارند، به عنوان مثال تلاش پژوهشی دانشجو را به نام خود ثبت می‌کنند و دانشجو می‌آموزد که در آینده نیز این کار را ادامه دهد.

ساکت خاطرنشان کرد: بنابراین به نظر می‌رسد که کیفیت تحصیل به اندازه‌ای کاهش پیدا کرده که مباحثی مانند سرقت علمی در این بین گُم شده است.

عضو هیئت مدیره مرکز پژوهش‌های میراث مکتوب با تاکید بر لزوم تدوین واحد درسی اخلاق حرفه‌ای اظهار کرد: اخلاق حرفه‌ای باید در قالب واحد درسی برای دانشگاه‌ها و حتی مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه تدوین شود و باید همانند دنیا به مقوله اخلاق حرفه‌ای توجه داشته باشیم.

انتهای پیام/.

آخرین اخبار آموزشی

تبلیغ نمونه 2